Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dializa Otrzewnowa – pytania i odpowiedzi

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki we współpracy z lekarzami odpowiada na pytania pacjentów związane z DIALIZĄ OTRZEWNOWĄ.

Skąd mam wiedzieć, że dializa otrzewnowa jest u mnie skuteczna?

Skuteczne dializowanie to oczyszczanie krwi z toksycznych produktów przemiany materii oraz usuwanie z organizmu nadmiaru wody. Lekarz sprawdza skuteczność dializy analizując wyniki badań krwi oraz moczu. Jeżeli przy dializie dobrze się czujemy i możemy w miarę możliwości wykonywać nasze najważniejsze życiowe zadania – wtedy wiemy, że to jest odpowiednia dializa.

 

Podpowiedzcie, gdzie zaopatrujecie się w środki do dezynfekcji, plastry, opatrunki i całą resztę niezbędną przy dializacyjnych otrzewnowych. Może macie sprawdzone jakieś produkty, które szczególnie polecacie?

Całkiem sporo tego będzie potrzebne, dużo tego na rynku, a jestem w tym temacie kompletnym laikiem… Gdzie cenowo wygląda to najkorzystniej? Nie ukrywam, że nie chcę przepłacać w dobie wszechobecnej drożyzny…

Firma Baxter dodała niedawno do swojej oferty zestaw opatrunkowy do cewnika Tenckhoffa. Zestaw zawiera wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowej opieki nad zewnętrznym ujściem cewnika: kompres, plastry, chusteczki do dezynfekcji i wodoszczelny przezroczysty opatrunek pozwalający zabezpieczyć ujście cewnika. O dostępność takiego zestawu proszę spytać pielęgniarkę z ośrodka dializ.

 

Czy istnieją różne rodzaje dializy otrzewnowej?

Dostępne są dwie formy dializy otrzewnowej, obie z nich możliwe do przeprowadzenia w warunkach domowych: Automatyczna Dializa Otrzwnowa (ADO) wykonywana podczas snu przy pomocy maszyny: cyklera, który automatycznie reguluje ilość płynu wpuszczanego i wypuszczanego z jamy otrzewnej. Drugi rodzaj to wykonywana ręcznie tzw. Ciągła Ambulatoryjna Dializa Otrzewnowa (CADO), gdzie pacjent samodzielnie przeprowadza wymianę płynu, zwykle są to 4 wymiany w ciągu dnia.

 

Czy można normalnie współżyć z partnerem i czy z cewnikiem nic się nie stanie?

Pacjenci korzystający z dializ otrzewnowych zwykle nie mają przeciwwskazań do współżycia seksualnego. Po wybraniu metody leczenia, która może się odbywać zarówno w dzień, jak i w nocy, nie muszą rezygnować ze spania w łóżku ze swoim partnerem. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne trudności w tym zakresie. Nie są one jednak regułą i mają charakter indywidualny. Warto pamiętać, że cewnik można zabezpieczyć tak, by nie uległ uszkodzeniu w trakcie współżycia. Wszelkich niezbędnych rad na ten temat udzieli lekarz prowadzący albo pielęgniarka.

 

Zdarza mi się mieć lekko różowy płyn, który sam się potem oczyszcza. Czy to normalne? Jestem pracownikiem fizycznym i czy może praca ma na to wpływ?

Pacjenci dializowani otrzewnowo powinni unikać intensywnego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów.  Wynika to z ryzyka uszkodzenia cewnika bądź wystąpienia przepukliny brzusznej. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, na przykład związanych ze zmianą wyglądu płynu dializacyjnego, należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu lub pielęgniarce.

 

Czy mogę pływać lub kąpać się w wannie, basenie, w morzu? Czy mogę jakoś zabezpieczyć cewnik?

Zaleca się raczej kąpiele pod prysznicem (nie w wannie) i zmianę opatrunku każdorazowo po kąpieli. Ze względu na ryzyko zakażenia nie wskazane jest pływanie w wodach stojących (np. jeziorach). Dotyczy to zarówno chorych posiadających cewnik otrzewnowy, jak i cewnik naczyniowy do hemodializy. Kąpiel w morzu jest dozwolona, jednak należy pamiętać o konieczności zabezpieczenia cewnika wodoszczelnym opatrunkiem oraz o zmianie opatrunku po takiej morskiej kąpieli.

 

Jak długo można się dializować otrzewnowo?

Średni czas dializowania otrzewnowego to ok. 2,5 roku, jednak zdarzają się pacjenci, u których ta forma terapii stosowania jest nawet przez kilkanaście lat. Wszystko zależy od indywidualnych warunków funkcjonowania otrzewnej jako błony dializacyjnej oraz wyników badań pacjenta, które kontroluje lekarz prowadzący.

 

Czy płyn można przechowywać na zewnątrz w garażu, wiacie, szopie?

Nie powinno się przechowywać płynów dializacyjnych w nieogrzewanym garażu, szopie lub pod wiatą. Miejsce do przechowywania płynów dializacyjnych musi być suche, nienarażone na działanie promieni słonecznych, wysokich bądź niskich temperatur. Płyny należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach i postępować zgodnie z instrukcją załączoną do płynu dializycyjnego.

 

Gdzie wyrzucać worki po płynach? Plastik do zmieszanych a może specjalnie gdzieś zawieźć?

Nie ma szczególnych regulacji prawnych dotyczących utylizacji domowych odpadów medycznych, zwłaszcza, że nie muszą one być źródłem zakażenia.

 

Niektórzy pacjenci mają heparynę do dializy otrzewnowej, mnie nikt nie kazał stosować? Dlaczego?

Heparyna jest lekiem, który między innymi zapobiega tworzeniu włóknika w jamie otrzewnowej, a włóknik w niektórych warunkach może doprowadzić do zatkania cewnika. Jedynie niektórzy pacjenci i w ograniczonym okresie czasu mają wskazania do otrzewnowego stosowania heparyny. W razie wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości, należy je zgłosić lekarzowi prowadzącemu lub pielęgniarce.

 

Czy są jakieś torby podgrzewające na płyny gdyż raz w miesiącu wyjeżdżam z Warszawy na południe Francji, to ponad doba trasy i nie mam jak zrobić dializy?

W regionalnych ośrodkach dializ otrzewnowych dostępne są podgrzewacze – urządzenia wymagające podłączenia do prądu i podgrzewające płyny dializacyjne do odpowiedniej temperatury. W razie wątpliwości proszę stosować się do instrukcji i postępować zgodnie z zaleceniami personelu ośrodka dializ.

 

Nas już to nie dotyczy córka po przeszczepie ale jedno mnie nurtuje. Pacjenci piszą, że z ośrodka dializ dostają płyny dezynfekujące i do opatrunków, plastry, opatrunki za darmo. Ja dializując córkę przeszło 3 lata nigdy nic nie dostałam z tych rzeczy. Z góry miałam powiedziane, że wszystko we własnym zakresie. Firma Baxter dostarczy tylko linię pacjenta , płyny do dializ I koreczki mini caps.Czy to zależy od stacji dializ ? Ja przez 3 lata nie dostawałam. Byłyśmy pod opieką Szpitala Matki Polki.   

 W chwili obecnej firma Baxter oferuje zestaw opatrunkowy do cewnika Tenckhoffa. Zestaw zawiera wszystkie akcesoria niezbędne do prawidłowej opieki nad zewnętrznym ujściem cewnika: kompres, plastry, chusteczki do dezynfekcji i wodoszczelny przezroczysty opatrunek pozwalający zabezpieczyć ujście cewnika.  O dostępność takiego zestawu proszę spytać pielęgniarkę z ośrodka dializ.

 

Jak to jest gdy pacjent chce gdzieś pojechać? np. wakacje u cioci. Jak się przygotować?

 W tej sprawie przed planowanym wyjazdem należy się skontaktować z personelem swojego ośrodka dializ i ewentualnie z przedstawicielem firmy produkującej stosowane przez pacjenta płyny dializacyjne.

 

O ile mówi się o diecie na hemodializach to na otrzewnowych niewiele. Z tego co wiem to są różnice. Od miesiąca mam DO i chciałbym informacje a najlepiej tygodniowy jadłospis.

Aby uzyskać dokładne informacje o diecie odpowiedniej dla danego pacjenta, należy się skontaktować z personelem ośrodka dializ. Zalecenia indywidualne zależą od sytuacji zdrowotnej pacjenta, np. tego czy ma cukrzycę, czy jeszcze oddaje mocz, jakie ma inne choroby współtowarzyszące itd. Dodatkowe informacje można uzyskać na stronie  https://www.zyciezdializa.pl/dieta-przy-dializie-otrzewnowej

 

Jakie są główne przeciwwskazania do dializy otrzewnowej. Czy np. przebyte brzuszne operacje na pewno dyskwalifikują do takich dializ. Czy też np. inne choroby?

Istnieją tylko trzy bezwzględne przeciwwskazania do dializy otrzewnowej. Jest to niewydolność otrzewnej jako błony dializacyjnej, mechaniczne zaburzenia narządów i ściany jamy brzusznej niemożliwe do skorygowania oraz brak współpracy chorego i jego rodziny przy braku możliwości zaoferowania dializy asystowanej.

Względne przeciwwskazania to: m.in. otyłość monstrualna (BMI powyżej 40 kg/m2), przebyte duże zabiegi operacyjne na jamie brzusznej naruszające otrzewną, choroby upośledzające zdolności manualne do samodzielnego podłączania zestawu drenów.

 

Mam do wyboru dializy otrzewnowe i hemodializy. Jak wyglądają, na czym polegają

Informacje na temat obu form terapii można uzyskać na stronie  https://www.zyciezdializa.pl/czym-rozni-sie-dializa-otrzewnowa-od-hemodializy

 

Czy można stosować dializy otrzewnowe naprzemiennie ze stacjonarnymi? Np. na czas dłuższego wyjazdu, gdzie nie ma blisko stacji dializ.

Taka sytuacja wymaga zawsze indywidualnego podejścia, należy skontaktować się z personelem swojego ośrodka dializ.

 

Czy po przeszczepie nerki, cewnik do dializy jest wyciągany czy zostaje na jakiś czas.

Zwykle cewnik otrzewnowy jest usuwany, gdy mamy już pewność funkcjonowania przeszczepu, ale ta decyzja należy do lekarza transplantologa.

Więcej informacji, pytań i odpowiedzi dotyczących  dializy otrzewnowej znajdziecie na stronie:

https://www.zyciezdializa.pl/

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content