Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  ABC żywienia PChN

Odzyskaj kontrolę nad swoim życiem i naucz się na nowo czerpać przyjemność z jedzenia. Uwierz w moc żywności, która pomaga zapobiegać lub opóźniać postęp choroby.

 

Aby osiągnąć najlepsze wyniki w leczeniu przewlekłej choroby nerek, konieczne jest stosowanie kompleksowej terapii, która będzie działać przeciwko wszystkim czynnikom wpływającym na uszkodzenie nerek. Odpowiednie odżywianie odgrywa ważną rolę w zwalczaniu czynników ryzyka przyspieszonego postępu choroby nerek.

Celem diety w przewlekłej chorobie nerek jest zapobieżenie niedożywieniu, zmniejszenie zaburzeń metabolicznych, kontrolowanie spożycia składników, które pomagają leczyć współwystępujące zaburzenia i choroby oraz odroczenie konieczności wprowadzenia leczenia nerkozastępczego. Właściwie prowadzona dietoterapia pozwala zmniejszyć objawy mocznicy i poprawić ogólne samopoczucie.

Dieta w chorobie nerek jest inna na każdym etapie choroby, ponieważ w zależności od stopnia uszkodzenia nerek, organizm potrzebuje różnych ilości białka, sodu, potasu i fosforu.

Na początkowym etapie choroby nerek dieta może być bardziej liberalna, natomiast w późniejszych stadiach choroby nerek konieczne jest bardziej rygorystyczne ograniczenie niektórych składników odżywczych.

W przypadku zaawansowanej choroby nerek może być również konieczne stosowanie specjalnych suplementów diety, takich jak witaminy i minerały. Dlatego ważne jest, aby dieta była dobrana indywidualnie przez lekarza lub dietetyka na podstawie stopnia zaawansowania choroby nerek i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Należy pamiętać, że dieta, mimo ograniczeń, powinna być smaczna i urozmaicona. Istnieje wiele przepisów na zdrowe odżywianie, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, czy są one bezpieczne i odpowiednie dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek.

Kluczem do sukcesu jest skupienie się na głównych składnikach, które powinny być kontrolowane, zamiast koncentrować się na tym, czego nie można jeść. W ten sposób dieta może stać się sposobem na poprawę stanu zdrowia i zapewnienie lepszego samopoczucia przez całe życie.

 

Zadajemy sobie pytanie:

  • Czy w przewlekłej chorobie nerek dieta może stać się lekiem?
  • Czy istnieje sposób odżywiania, który służyłby profilaktyce chorób nerek?
  • Jak ułożyć bezpieczny plan żywieniowy, aby kontrolować poziom białka, fosforu, potasu i sodu?
  • Jakie zasady diety obowiązują pacjentów z przewlekłą chorobą nerek?

I KLUCZOWE PYTANIE

  • Czy stosując restrykcyjną dietę, nadal pozostaje coś, co można zjeść?

Na te i inne wątpliwości dotyczące ŻYWIENIA W RÓŻNYCH OKRESACH NIEWYDOLNOŚCI NEREK postaramy się odpowiedzieć.

 

Materiały opracowane przez dr Barbarę Pyszczuk – dietetyk i absolwentka Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie, dietetyk kliniczny, autorka licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu żywienia, Prelegent krajowych oraz międzynarodowych konferencji naukowych. https://doktorbarbara.pl/

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content