
„RZECZNICY ZDROWIA” – WARSZTATY EKSPERTÓW I LIDERÓW ORGANIZACJI WSPIERAJĄCYCH PACJENTÓW OCZEKUJĄCYCH NA TRANSPLANTACJĘ LUB PO PRZESZCZEPIE
Razem dla lepszej przyszłości po transplantacji – relacja z warsztatów „Rzecznicy Zdrowia”
Warszawa, 28 lutego 2025 r. – W inspirującej przestrzeni Galerii Apteka Sztuki, my, przedstawiciele organizacji pacjentów i eksperci, zebraliśmy się, aby wspólnie pracować nad poprawą sytuacji osób po transplantacji. Warsztaty zorganizowane przez Fundacji „Rzecznicy Zdrowia” były dla nas nie tylko okazją do zdobycia wiedzy, ale przede wszystkim do zjednoczenia sił w walce o lepsze jutro dla naszych podopiecznych przed i po przeszczepieniu.
Wysłuchaliśmy wykładów prof. dr hab. n. med. Lidia Gil specjalistki w zakresie hematologii i transplantologii klinicznej oraz prof. dr hab. n. med. Tomasza Stompóra, Klinika Nefrologii, Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, którzy z pasją i zaangażowaniem dzielili się swoją wiedzą na temat najnowszych terapii i wyzwań w transplantologii. Szczególnie ważne było dla nas zrozumienie problematyki infekcji wirusem CMV i możliwości leczenia, które dają nowe leki, takie jak maribawir. Prof. Tomasz Stompór, cytując prof. Rowińskiego, podkreślił fundamentalne znaczenie transplantacji, stwierdzając: „Przeszczep zawsze jest lepszy, nawet od najlepszej dializy”.
Podczas warsztatów wspólnie analizowaliśmy bariery, z jakimi spotykają się pacjenci po transplantacji. Dyskutowaliśmy o dostępie do leków, opiece po przeszczepie i potrzebie edukacji pacjentów. Zjednoczeni, mamy pewność, że możemy skuteczniej walczyć o ich prawa i potrzeby.
Warsztaty stanowiły na pewno cenną okazję do nawiązania współpracy między organizacjami pacjentów jak nasze Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Moje Nerki a Fundacja Transplantacja LIVERstrong, Fundacja Imstrong, Bieg Trzech Serc, Hematoonkologiczni, Stowarzyszenie „Amazonki oraz Fundacja Dbam.
Jesteśmy wdzięczni organizatorom za zaproszenie i profesjonalne przygotowanie warsztatów oraz wyrażamy chęć kontynuowania współpracy i podejmowania dalszych działań na rzecz pacjentów.