Dializa w domu to dobre rozwiązanie dla pacjentów
Dializy domowe otrzewnowe dają chorym poczucie niezależności i często większy komfort życia niż hemodializy. Korzystać z tej metody mogą zarówno pacjenci młodzi jak i starsi. Jeśli lekarz prowadzący nie znajduje przeciwwskazań, warto się na nią zdecydować.
Większość chorych nie ma przeciwwskazań do dializy otrzewnowej mimo to w Polsce tylko 4 proc. osób ze schyłkową chorobą nerek jest dializowanych w warunkach domowych.
Chorzy mogą wypełniać swoje role życiowe – chodzić do pracy, do szkoły, być aktywnymi pod każdym względem, a nawet wyjeżdżać́ za granicę.
Lekarz ma obowiązek przedstawienia pacjentowi wszelkich dostępnych możliwości leczenia. Pokazać ich zalety i wady. Chory musi mieć zapewnioną możliwość dokonania wyboru najlepszej dla niego metody. Aby ten wybór był optymalny, krótka rozmowa z lekarzem jest na ogół niewystarczająca. Niezbędne jest sformalizowane szkolenie przeddializacyjne (powszechne np. w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii; w Polsce dostępne w nielicznych ośrodkach nefrologicznych), najczęściej prowadzone przez zespół pielęgniarsko-lekarski ośrodka nefrologicznego. Pozwoli ono pacjentowi zapoznać się z metodami leczenia schyłkowej niewydolności nerek, zorientować się, czego może się spodziewać po dializie otrzewnowej, jak ona przebiega i jak ją samodzielnie przeprowadzać. Nierzadko w szkoleniach tych biorą udział pacjenci, którzy już są dializowani domowo.
Link do całego artykułu: