Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  dializa   >  Dializa w domu to dobre rozwiązanie dla pacjentów

Dializa w domu to dobre rozwiązanie dla pacjentów

Dializy domowe otrzewnowe dają chorym poczucie niezależności i często większy komfort życia niż hemodializy. Korzystać z tej metody mogą zarówno pacjenci młodzi jak i starsi. Jeśli lekarz prowadzący nie znajduje przeciwwskazań, warto się na nią zdecydować.

Większość chorych nie ma przeciwwskazań do dializy otrzewnowej mimo to w Polsce tylko 4 proc. osób ze schyłkową chorobą nerek jest dializowanych w warunkach domowych.

Chorzy mogą wypełniać swoje role życiowe – chodzić do pracy, do szkoły, być aktywnymi pod każdym względem, a nawet wyjeżdżać́ za granicę.

Lekarz ma obowiązek przedstawienia pacjentowi wszelkich dostępnych możliwości leczenia. Pokazać ich zalety i wady. Chory musi mieć zapewnioną możliwość dokonania wyboru najlepszej dla niego metody. Aby ten wybór był optymalny, krótka rozmowa z lekarzem jest na ogół niewystarczająca. Niezbędne jest sformalizowane szkolenie przeddializacyjne (powszechne np. w krajach skandynawskich i Wielkiej Brytanii; w Polsce dostępne w nielicznych ośrodkach nefrologicznych), najczęściej prowadzone przez zespół pielęgniarsko-lekarski ośrodka nefrologicznego. Pozwoli ono pacjentowi zapoznać się z metodami leczenia schyłkowej niewydolności nerek, zorientować się, czego może się spodziewać po dializie otrzewnowej, jak ona przebiega i jak ją samodzielnie przeprowadzać. Nierzadko w szkoleniach tych biorą udział pacjenci, którzy już są dializowani domowo.

 

Link do całego artykułu:

Pacjentilekarz.pl

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content