KAMPANIA DRUGIE ŻYCIE: MŁODZIEŻ Z WIELKOPOLSKI UCZY SIĘ O TRANSPLANTACJI
W miniony piątek 25 października w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki Iwona Olszewska-Król uczestniczyła w otwarciu 17 Kampanii Społecznej Drugie Życie. Jest to cykliczna akcja społeczna organizowana przez firmę Fresenius Medical Care Polska, mająca na celu edukację społeczeństwa na temat donacji i transplantacji narządów, prowadzona w 30 szkołach średnich, w tym roku w województwie wielkopolskim. Młodzież wraz z opiekunami, miała możliwość zgłoszenia się do udziału w projekcie, poprzez wypełnienie wcześniej udostępnionego formularza. Informacja i możliwości zgłaszania się do udziału w projekcie była udostępniona na grupie Kocham Swoje Nerki.
Prowadzącą wydarzenie była Pani Kinga Adamczewska, która płynnie i ciekawie prowadziła młodzież przez trudne tematy dawstwa i pobierania narządów po śmierci. Wspaniała interakcja z nastolatkami, poprzez udostępnienie im aplikacji, kodów QR, ponieważ dziś takich narzędzi na telefon używają dorastający uczniowie. Na wstępie pani Ewa Kaczmarek, mama dziewczynki, 10 letniej Oli po przeszczepie nerki, odebrała voucher, który przekazali jej uczniowie Zespołu Szkół im. Stanisława Konarskiego we Wronkach, zwycięzcy 16 edycji Kampanii Drugie Życie.. To była nagroda dla uczniów, z której zrezygnowali na rzecz leczenia i rehabilitacji dziecka. Następnie o zabranie głosu zostali poproszeni pacjenci reprezentujący Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji – Jan Stępniak oraz Pani Renata Maternik ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Podczas prelekcji kolejnych gości, uczniowie poprzez formularz pobrany przy użyciu kodu QR mogli zadawać pytania zaproszonym gościom. Anonimowość w aplikacji była trafieniem w dziesiątkę, ponieważ ośmieliła uczestników do zadawania najróżniejszych, trudnych i łatwych pytań. Ekspertem medycznym tegorocznej edycji jest dr hab. n. med. Maciej Głyda, ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, wspierający kampanię merytorycznie od 2009 r. Przekazał wiedzę z zakresu medycznych aspektów pobierania narządów. O aspektach etycznych przeszczepiania narządów w różnych religiach, Buddyzmie, Hinduizmie, Islamie, Judaizmie, Chrześcijaństwie mówił ks. dr Adam Sikora, proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu. Kolejną prelegentką była pani mecenas Wiktoria Nowak, mówiąc o prawnych aspektach w transplantologii, czym wzbudziła małą dyskusję. W mini konkursie padały pytania sprawdzające wiedzę młodzieży. Niektórym, za trafne odpowiedzi w quizie udało się wygrać nagrody. Mogłoby się wydawać, że każdy prelegent mówi o tym samym, ale w rzeczywiści medycyna, etyka i prawo to bardzo zróżnicowane przestrzenie do mówienia na temat dawstwa narządów.
Na zakończenie osoby po transplantacji narządów usiadły za stołem prezydialnym, aby na przykładzie własnego doświadczenia rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytania zadawane z widowni również anonimowo. Janek Stępniak, Tomasz Mazur i Iwona Olszewska Król po przeszczepie nerki, Michał Adamski i Renata Maternik po transplantacji serca, Roman Błażejczak, organizator Biegu Trzech Serc, biorca dwóch udanych przeszczepów serca oraz Ewa Kaczmarek, mama Oli, jak wspominaliśmy na wstępie, jej córka otrzymała nerkę w trzecim roku życia. Wcześniej była dializowana otrzewnowo. Ważny temat poruszył Michał Adamski, który powiedział, jak ważna w transplantologii i w chorowaniu przewlekłym jest równowaga pomiędzy tym co cielesne, a duchowością człowieka. Trzeba mieć w głowie poukładane emocje, w dochodzeniu do zdrowia. Michał po otrzymaniu drugiego życia ukończył studia z psychologii i angażuje się w pomoc psychologiczną pacjentom oczekującym na nowe życie.
Młodzież była zaskoczona historiami osób po transplantacji, tak jak my, słuchając o doświadczeniach jakie mieliśmy wzajemnie. Padały pytania o to, czy nasze narządy są wyczuwalne? Czy można uprawiać sex po transplantacji? Czy możemy poznać dane naszych dawców i kontaktować się z ich rodziną? Jakie trudności napotykamy i jakie najtrudniejsze pytanie o transplantacje przyszło nam odpowiadać? Czy jakieś cechy charakteru zmieniły się po otrzymaniu narządu?
Czasu było zdecydowanie za mało, a spotkanie dobiegało końca. Młodzież przepełniona zdobytą wiedzą, rozjechała się do swoich miast, aby w kolejnych miesiącach zmierzyć się z wyzwaniem jakie daje im udział w Kampanii Drugie Życie. O tym, jak im się udało wykonać tak odpowiedzialne zadanie dowiemy się w czerwcu 2025 r, kiedy znów spotkamy się na podsumowaniu 17 edycji Kampanii.
IOK