Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  Marsz po Zdrowie Nerek: Razem dbaliśmy o nasze nerki na Kopcu Kościuszki!

Marsz po Zdrowie Nerek: Razem dbaliśmy o nasze nerki na Kopcu Kościuszki!

 

Czy Twoje nerki są OK? Wykryj wcześnie, chroń zdrowie nerek” – pod takim hasłem 29 marca br. po raz trzeci spotkaliśmy się na Kopcu Kościuszki w Krakowie podczas „Marszu po Zdrowie Nerek”, akcji edukacyjno-profilaktycznej z okazji Światowego Dnia Nerek. To była kolejna okazja, by wspólnie zadbać o zdrowie naszych nerek. Wstęp był jak zawsze bezpłatny i skorzystało z niego ponad 120 osób! Cieszyło nas, że byli z nami seniorzy, całe rodziny, lekarze, młodzież, a także ci, dla których problemy z nerkami są im bliskie.

„Wiedza to pierwszy krok do zdrowia” – to zdanie idealnie oddaje atmosferę spotkania. Uczestnicy mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę o nerkach podczas wykładu specjalisty, internisty nefrologa, doktora Michała Śmigielskiego. Jak specjalista podkreślił: „Nerki, choć niewielkie, odgrywają kluczową rolę w organizmie o czym często nie pamiętamy. Odpowiadają za usuwanie nadmiaru wody i produktów przemiany materii poprzez produkcję moczu. Utrzymują prawidłowy poziom elektrolitów, filtrując sód, magnez, potas, chlorki i inne substancje, z których większość jest ponownie wchłaniana w kanalikach nerkowych, co zapobiega ich utracie. Regulują ciśnienie krwi poprzez produkcję hormonów, uczestniczą w tworzeniu czerwonych krwinek oraz dbają o mocne kości”. Te słowa podkreślają złożoność i kluczową rolę nerek w utrzymaniu zdrowia.

 

 

O tym, jak ważna jest dieta dla zdrowia nerek, opowiedziała nam mgr Agata Gumulak, dietetyk kliniczny. Podkreśliła, że odpowiednie nawodnienie to podstawa. „Pamiętajmy o 2-2,5 litrach płynów dziennie! Często o tym zapominamy, dlatego warto mieć butelkę wody zawsze przy sobie” – radziła pani Agata. Mówiła też o ograniczeniu soli i przypomniała, że zioła mogą wspaniale zastąpić ją w naszych potrawach. „Właściwe komponowanie posiłków może być prostsze dzięki „Talerzowi Zdrowego Żywienia” – dodała. Widać było, że te praktyczne porady trafiły do serc słuchaczy.

 

 

Dla wielu niezwykle ważna była możliwość bezpośredniej konsultacji z pielęgniarką nefrologiczną, panią Jolantą Doroz. Z cierpliwością odpowiadała na indywidualne pytania i pomagała zrozumieć wyniki badań, które można było bezpłatnie wykonać na miejscu za pomocą prostych testów paskowych. „Bałam się o swoje wyniki, ale pani pielęgniarka wszystko mi spokojnie wyjaśniła i uspokoiła. Teraz wiem, na co powinnam zwrócić uwagę” – napisała nam jedna z uczestniczek. Możliwość wykonania takiego badania na miejscu, była dla wielu bezcenną okazją do zadbania o swoje zdrowie. Dodatkowo przygotowaliśmy wiele informatorów z poradami żywieniowymi, jak dbać o nerki i je badać oraz kiedy zgłosić się do lekarza.

Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji! W konkursie z nagrodami wszyscy mogli sprawdzić, czy są w grupie ryzyka PChN, wypełniając specjalną ankietę. To była dobra okazja, by zastanowić się nad swoim zdrowiem i dowiedzieć się, co robić w przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka. Ankietę można było zabrać do domu i podzielić się nią z bliskimi.

 

 

 

Gościnne wnętrza Muzeum Kopca Kościuszki tętniły życiem. Można było skorzystać z porad wielu ekspertów. Odwiedzający stoisko małopolskiego NFZ mogli bezpłatnie wykonać analizę składu ciała. Analiza ta dostarczyła informacji o zawartości tkanki mięśniowej i tłuszczowej w organizmie oraz oceniła ryzyko nadwagi i otyłości – istotnych czynników ryzyka chorób nerek. Doradcy NFZ pokazali, jak zadbać o zdrowe odżywianie, korzystając z serwisu Diety NFZ oraz jak dbać o aktywność fizyczną z programem treningowym „8 tygodni do zdrowia”. Zachęcili również do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus”. W ramach tego programu można wykonać badania w kierunku schorzeń nerek, serca i cukrzycy. Aby skorzystać z programu, wystarczy wypełnić ankietę zamieszczoną na Internetowym Koncie Pacjenta. Badania można powtórzyć po roku od ostatnich badań.

 

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Krakowie, pełniąca również ważną rolę w systemie ochrony zdrowia publicznego i dbająca o bezpieczeństwo oraz zdrowie mieszkańców, przekazywała rzetelne informacje na temat szkodliwości palenia tytoniu i zażywania dopalaczy, promowała zdrowy styl życia, informowała o szczepieniach czy profilaktyce chorób zakaźnych a nawet chorób odkleszczowych. WSSE udostępniła materiały edukacyjne oraz specjalistyczne symulatory: alkogogle i narkogogle, które pokazują, jak alkohol i narkotyki wpływają na percepcję, koordynację ruchową, równowagę i zdolność oceny sytuacji.

W ramach obchodów Światowego Dnia Nerek nie mogło zabraknąć kompleksowej edukacji na temat zdrowia nerek, z uwzględnieniem powiązanych schorzeń, takich jak cukrzyca i choroby serca. Te dwie choroby są bowiem ściśle ze sobą związane i wzajemnie na siebie wpływają, stanowiąc poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. W tym zakresie mogliśmy liczyć na nieocenione wsparcie naszych zaprzyjaźnionych stowarzyszeń: Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń „EcoSerce”. Dziękujemy za ich zaangażowanie!!!

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość skorzystania z szeregu bezpłatnych badań profilaktycznych, obejmujących: – pomiar glikemii i lipidów, – pomiar tętna i ciśnienia tętniczego, – obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), -oznaczenie poziomu hemoglobiny glikowanej, czy pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 

 

 

Wydarzenie zyskało również cenne wsparcie medialne. Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora udostępniło uczestnikom bezpłatnie czasopismo „Głos Seniora” oraz materiały informacyjno-edukacyjne. Patronat medialny objęli również: portal M jak małopolska, portal medicalpress.pl oraz Fundacja To Się Leczy, co przyczyniło się do szerszego rozpropagowania idei wydarzenia i dotarcia do większej liczby odbiorców. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni!

Tegoroczna edycja Marszu po Zdrowie Nerek, przebiegała równolegle z bezpłatnymi badaniami stężenia kreatyniny w surowicy krwi wraz z wyliczeniem eGFR wykonywanymi w laboratoriach Diagnostyki na terenie 5 miast. Badania skierowane były do osób pełnoletnich i spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, a skorzystało z nich łącznie 1500 osób. Serdecznie dziękujemy firmom Baxter i Boehringer Ingelheim oraz Hutniczej Fundacji Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz laboratoriom Diagnostyki za pomoc w przeprowadzeniu tych ważnych badań.

Jako organizatorzy Marszu po Zdrowie Nerek z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do Zarządu Kopca Kościuszki w Krakowie za udostępnienie tego wyjątkowego miejsca. Dziękujemy również za objęcie honorowym patronatem Polskiemu Towarzystwu Nefrologicznemu, Krajowej Konsultant ds. Nefrologii – prof. Magdalenie Krajewskiej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie oraz Fundacji Amicus Renis. O nasze nawodnienie zadbała firma Muszynianka.

Dziękujemy Wam wszystkim, którzy byliście z nami na Kopcu Kościuszki i tym, którzy skorzystali z bezpłatnych badań w laboratoriach. Wasza obecność i chęć dbania o zdrowie nerek są dla nas największą nagrodą i motywacją do dalszego działania. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie spędzić ten dzień w tak ważnej sprawie i mamy nadzieję, że wynieśliście z niego cenną wiedzę i świadomość, jak ważne są nerki. Do zobaczenia na kolejnych edycjach Marszu po Zdrowie Nerek!

W imieniu Zarządu OSMN

Rajmund Michalski & Dorota Ligęza & Iwona Michalska

 

 

Zapraszamy do oglądania krótkiej relacji:

https://youtu.be/HLN3Uyl0TiM?si=IC8cUb5PIBQ5G95M

 

 

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Przejdź do treści