Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRANSPLANTACJI – NOWA AKCJA „POMOC W SZPITALU”

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ TRANSPLANTACJI – NOWA AKCJA „POMOC W SZPITALU”

1 956 osób czeka na przeszczep to wciąż za dużo! Dziś przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. 2023 rok był rekordowy dla polskiej transplantologii.

W ubiegłym roku lekarzom udało się przeszczepić aż 1 805 organów wewnętrznych. W tym od zmarłych dawców przeszczepiono 977 nerek oraz 24 osoby otrzymały nerkę i trzustkę. Przeszczepień nerki od żywych dawców było 78 czyli około 10% wszystkich przeszczepień nerek, co bardzo cieszy bo niedawno było to tylko 3% (dane POLTRANSPLANTU za 2023 r.).

58 lat temu przeprowadzono pierwszy, udany przeszczep nerki w Polsce. 39 lat temu, w 1985 roku, prof. Zbigniew Religa z zespołem, przeprowadził pierwszy przeszczep serca. Wykonano 40 tys. przeszczepień od początku pierwszego przeszczepienia w naszym kraju.

Dziesiątki inicjatyw i apeli w całej Polsce z okazji Ogólnopolskiego Dnia Transplantacji prowadzą instytucje, szpitale czy stowarzyszenia.  Ich celem jest podniesienie świadomości Polaków, aby wyraźnie wyrażali zgodę na pobranie narządów po śmierci, aby dać nadzieję około 2000 tysiącom pacjentów, którzy obecnie potrzebują przeszczepienia.

Deklaracja chęci oddania narządów po śmierci jest wyrazem solidarności społecznej, z którego wszyscy możemy skorzystać. Statystycznie istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziemy potrzebować przeszczepienia niż śmierci w warunkach faktycznie gdy będziemy dawcami.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie w dniu dzisiejszym ogłasza inicjatywę mającą na celu pomoc osobom, które otrzymują nowy narząd.  Na przeszczepienie czasem jadą w odległy rejon Polski. POMOC W SZPITALU, bo tak nazywa się akcja zainicjowana w naszej grupy wsparcia FB Kocham Swoje Nerki to wyciągnięta ręka bezpłatnej pomocy. Osoby z okolicy gdzie znajdują się ośrodki transplantacyjne pomagają osobom leżącym w szpitalu po transplantacji ale nie tylko.

Akcja polega na pomocy w drobnych zakupach (jedzenie, środki higieniczne), zamienieniu banknotów na monety na tv, przyniesieniu wody, zorganizowaniu ładowarki to telefonu itp.

Cała akcja koordynowana głównie jest w grupie Kocham Swoje Nerki przez Iwona Kępa oraz przez OSMN. Skorzystać może każdy:

– kontaktując się z Iwona Kępa – 530 915 630 – główny moderator akcji,

– kontaktując się z administratorem grupy Dorotą Ligęza – 501 781 723

– wysyłając wiadomość do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki – osod@osod.info z hasłem: Pomoc w Szpitalu.

Iwona Kępa jest pomysłodawczynią i głównym moderatorem POMOCY W SZPITALU. Sama jest pacjentką po przeszczepieniu i najlepiej czuje jak takie wsparcie ma wyglądać. To świetna inicjatywa wzajemnej pomocy, która zrodziła się z potrzeby serca i własnych doświadczeń.

Na przeszczepienie jedziemy w różne, czasami odległe miejsca. Nie zawsze ktoś z bliskich jest w stanie nas odwiedzić aby zrobić drobne zakupy. Wtedy wkraczają ONI z POMOC W SZPIUTALU – chętni, życzliwi i pełni zrozumienia. Dzięki POMOCY W SZPITALU każdy łatwo może skontaktować się z osobami z okolicy oferującymi wsparcie. Wsparcie w takiej sytuacji może wiele zmienić, może ułatwić pobyt w szpitalu, zmniejszyć lęk, dać nadzieję, pozwoli poczuć się bezpiecznie. Taki gest na początku „nowego życia” ma duże znaczenie.

Chętnych do pomagania zgłosiło się już wielu w tym pacjenci, rodziny bliskich a nawet panie Pielęgniarki. Pierwsi potrzebujący, nim na dobre ruszyła akcja już zgłosili swoje problemy i  akcja zadziałala.

Przystępując do POMOCY W SZPITALU obie strony (pomagający i potrzebujący) zobowiązane są do przestrzegania zasad RODO (dostępne na stronie moje-nerki.pl). Każdy ma postępować tak jak chciałby aby wobec niego postępowano. Liczymy, że uda nam się stworzyć jak najszybciej aplikację ułatwiająca wzajemne kontakty i mapę pomocy.

Jeśli chcesz pomagać innym zgłoś się do akcji.

Jeśli szukasz pomocy, czekamy na wiadomość a chętni już są

#pomocwszpitalu

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content