
OSMN NA KONGRESIE ZDROWIE 360: PROFILAKTYKA W MEDYCYNIE PRACY KLUCZEM DO ZDROWIA PRACOWNIKÓW
Zdjęcie: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Jako OSMN zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców – do udziału w Kongresie Zdrowie 360, którego druga edycja miała miejsce 4 czerwca 2025 w Warszawie w Hotelu Bellotto. Celem Kongresu była profilaktyka, choroby cywilizacyjne, bezpieczeństwo epidemiologiczne, kondycja psychiczna i przyszłość medycyny pracy. Kongres zgromadził liczne grono decydentów, ekspertów z różnych obszarów zdrowia, nauki, biznesu i administracji publicznej, a także dziennikarzy oraz pacjentów i przedsiębiorców.
W ciągu 8 godzin odbyło się 15 merytorycznych paneli dyskusyjnych i debat. Dotyczyły one m.in. takich zagadnień jak: kondycji psychicznej pracowników; roli medycyny pracy w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym; telemedycynie i zarządzania danymi medycznymi, a także ekonomiczne i systemowe aspekty ochrony zdrowia w Polsce.
Miałem przyjemność wystąpić w roli godzinnej dyskusji w ramach panelu „Profilaktyka w medycynie pracy jako forma zapobiegania chorobom cywilizacyjnym i pozostania dłużej aktywnym na rynku pracy”. Zwróciłem uwagę na to, że badania okresowe i do przyjęcia do pracy są w Polsce obowiązkowe i to bardzo dobrze. Dlaczego? Ponieważ to właśnie one (jak pokazuje także mój przykład) pozwalają wyłapać chorych, którzy w normalnych warunkach nie zostaliby zdiagnozowani z różnych przyczyn (np. brak objawów chorobowych czy zakres badań). Z drugiej strony niestety częste są przypadki ich bagatelizowania a nawet fałszowania. Znane są przypadki załatwiania „na lewo” wyników, czy wręcz wypisywania zdolności do pracy …. bez realnych badań. Jak powiedział klasyk „Nie idźmy tą drogą!!!!!” Traktujmy medycynę pracy poważnie – pracodawca chce mieć zdrowych pracowników, a pracownik ma szansę zostać zbadanych i mieć kontrolę nad swoim zdrowiem. Przy okazji – program bezpłatnych badań „40 +” niestety nie cieszył się dużym zainteresowaniem. Od stycznia tego roku mamy program „Moje zdrowie”. Wykorzystajmy tę szansę bezpłatnych badań – zróbmy to dla siebie!!!!
Prof. Rajmund Michalski – Prezes Stowarzyszenia Moje Nerki