POLSKIE TOWARZYSTWO NEFROLOGICZNE APELUJE DO MINISTER ZDROWIA CZY DALSZE LOSY PROGRAMU NEFROLOGICZNEGO SĄ POD ZNAKIEM ZAPYTANIA?
Blisko 5 milionów Polaków choruje na przewlekłą chorobę nerek, a dalsze losy programu lekowego B.113 „Leczenie pacjentów z chorobami nerek”, wciąż są niepewne. Eksperci Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego apelują o jego przedłużenie oraz rozszerzenie dostępności, w celu zapewnienia pacjentom skutecznej terapii.
Dlaczego program B.113 jest kluczowy?
Obecnie z przewlekłą chorobą nerek (PChN) zmaga się już ponad 4,7 mln Polaków, a każdego roku choroba przyczynia się do ponad 80 tys. zgonów. Terapia ketoanalogami aminokwasów odgrywa ważną rolę w spowalnianiu postępu choroby, a co za tym idzie – zmniejszaniu konieczności dializoterapii, poprawiając tym samym jakość życia pacjentów. Właściwa dietoterapia pacjentów wspierana ketoanalogami jest punktem bazowym nefroprotekcji, co znajduje odzwierciedlenie w stanowiskach międzynarodowych instytucji KDOQI i KDIGO.
Jak podkreśla Polskie Towarzystwo Nefrologiczne, opóźnienie konieczności dializoterapii znacząco zmniejsza koszty dla systemu opieki zdrowotnej w grupie pacjentów nefrologicznych. Koszt terapii ketoanalogami jest wielokrotnie niższy niż koszt dializoterapii, przekraczający ponad 65 tys. złotych rocznie. Program B.113 nie tylko poprawia stan zdrowia pacjentów, ale także odciąża budżet państwa w perspektywie najbliższych lat.
Ograniczona dostępność programu
Mimo stwierdzonych korzyści, program wciąż obejmuje bardzo wąską grupę pacjentów. Choć w zeszłym roku złagodzono kryteria kwalifikacji, rygorystyczne wymogi oraz konieczność częstych wizyt kontrolnych, utrudniają dostęp do terapii. Obecnie terapia realizowana jest tylko w 24 placówkach nefrologicznych, co ogranicza możliwość leczenia zwłaszcza pacjentom z mniejszych miejscowości.
Zdaniem Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, program przynosi długoterminowe korzyści dla pacjentów, a terapia jest uznana za bezpieczną. Dlatego eksperci z Zarządu Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego, zaapelowali o przedłużenie programu B.113 o kolejne 3 lata, począwszy od 1 kwietnia 2025 r., a także o złagodzenie kryteriów kwalifikacji i uproszczenie monitorowania terapii, zgodnie z wystosowanymi wcześniej rekomendacjami byłego konsultanta krajowego (zmniejszenie panelu badań, zmniejszenie częstotliwości wizyt kontrolnych). Dodatkowo, zwrócono się również z prośbą o rozważenie możliwości stosowania leku na receptę z częściową odpłatnością przez pacjentów. Proponowane rozwiązania niewątpliwie poprawiłyby dostępność do terapii i zmniejszyły obciążenia administracyjne.
Brak odpowiedzi ze strony Ministerstwa Zdrowia
Program lekowy został wprowadzony na listę terapii refundowanych w marcu 2021 r., a jego koniec zbliża się nieuchronnie. Mimo tego, Ministerstwo Zdrowia wciąż nie poinformowało pacjentów o jego dalszych losach.
„Dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek program B.113 to nadzieja na lepsze życie. Obecna sytuacja jest niepokojąca. Terapia ketoanalogami w ramach programu B.113 przynosi wymierne korzyści, zarówno dla pacjentów, jak i całego systemu ochrony zdrowia. Apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o działania w tej sprawie” – podkreśla prof. dr hab. Magdalena Krajewska, Prezes Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego.
List do Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny został skierowany ponad tydzień temu. PTN czeka na odpowiedź, ponieważ brak decyzji może zagrozić ciągłości leczenia pacjentów.
Brak reakcji na wcześniejszy apel pacjentów
Warto przypomnieć, że już kilka miesięcy temu, w listopadzie ubiegłego roku, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki apelowało o kontynuację oraz rozszerzenie programu B.113. OSMN wciąż nie otrzymało odpowiedzi. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje podjąć działania? Wielu pacjentów czeka na decyzję.