Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us

 

 

Moja Historia

Dariusz

Nie pamiętam kiedy dokładnie rozpoczęła się historia mojej choroby. Jednak patrząc z perspektywy czasu mój organizm wysyłał mi sygnały już w okresie dojrzewania. Dopiero teraz dostrzegam pewne objawy, które zlekceważyłem. Mały palec prawej ręki był zawsze zimniejszy niż reszta. Sprawiał dyskomfort w okresie jesienno- zimowym. Kolejnym symptomem, który zlekceważyłem był towarzyszący mi ból- ćmienie w okolicach nerek związane z wysiłkiem fizycznym.

 

Wiele razy robiłem badania lekarskie. Wyniki nie wskazywały, że coś złego dzieje się z moimi nerkami. Kiedy skończyłem 35 lat pojawił się problem z nadciśnieniem. Chodziłem do lekarza jednak byłem zajęty innymi rzeczami, które były dla mnie ważniejsze. Praca i gonitwa za pieniędzmi całkowicie mnie pochłonęły. Zbagatelizowałem opinie i zalecenia lekarza.

 

Po upływie kilku lat pojawiła się u mnie dna mocznicowa. Przyczyną było nieleczone nadciśnienie, brak odpoczynku, złe odżywianie, niehigieniczny tryb życia. Nagle przystąpiło przyspieszenie choroby. Pojawiły się silne bóle mięśni zwłaszcza pleców. Towarzyszyło mi przewlekłe zmęczenie, które wynikało z zakwaszenia organizmu. Jednak trzeba było dalej pracować i płacić rachunki. Wciąż nie zmieniłem swoich nawyków żywieniowych a każdego dnia towarzyszył mi stres. Nie myślałem o swoim zdrowiu i o tym, żeby zadbać o siebie, odpocząć. Dorobiłem się także nadwagi. W końcu moje wyniki były tak dramatyczne, że wylądowałem w szpitalu.

 

Od 2015 roku jestem pod nadzorem nefrologa, który wytyczył mi ścieżkę życia w związku z pogarszającym się stanem funkcjonowania nerek. Zmieniłem swoje nawyki żywieniowe, ograniczyłem napoje gazowane. Dotrwałem tak do 2018 roku. Wtedy choroba przyspieszyła. Zaczęły się problemy z oddawaniem moczu, nie mogłem spać, miałem krwotoki z nosa. Mój organizm był osłabiony. Pod koniec 2018 roku trafiłem na pierwsza dializę. Spałem po niej ponad 20 godzin. Od tamtego czasu uczęszczam 3 razy w tygodniu na hemodializę. Jestem pod stałą kontrolą nefrologa. Oczekuje na transplantację nerki.

 

Nie samą chorobą jednak człowiek żyje. Moją największa pasją jest motoryzacja. Pamiętam kiedy miałem 13 lat i pierwszy raz wsiadłem za kółko. Mój tata był posiadaczem Fiata 125p. Kiedy miałem umyć samochód mój ojciec jak zawsze wyjechał nim z garażu jednak zapomniał i zostawił kluczyki w stacyjce. Nie mogłem się powstrzymać i tak odbyłem swoją pierwsza podróż samochodem po podwórku. Postanowiłem także zaparkować samochód w garażu co wywołało aprobatę u mojego taty. Mój tata uczył mnie jeździć w plenerze oraz towarzyszyłem mu w pierwszych naprawach samochodu. Fascynowały mnie samochody. Wybór szkoły okazał się oczywisty. Od tamtego dnia motoryzacja towarzyszyła mi na każdym etapie mojego życia. Moja pierwsza praca oraz mój biznes były związane z samochodami Niestety choroba przerwała wiele rzeczy w moim życiu. Jednak moja miłość do motoryzacji przetrwała. Mam jeszcze wiele planów z tym związanych. Marzę o podróży po Polsce samochodem, który sam wyremontuje.

 

Zdecydowałem się opisać swoją historię, ponieważ wierzę, że wszyscy, którzy ją czytacie weźmiecie sobie do serca, że zdrowie jest najważniejsze. Jak pisał nasz wielki J. Kochanowski każdy symptom jest godzien uwagi i nie należy niczego lekceważyć. Trzeba się badać i konsultować, żeby nie było za późno.

 

Dbajmy o siebie i swoich bliskich. Pamiętajmy o odpoczynku, zdrowo się odżywiajmy, uprawiajmy sport, wykonujmy badania profilaktyczne. Obserwujmy i słuchajmy swojego organizmu jeżeli wysyła nam jakieś sygnały- nie bagatelizujmy tego.

 

Życie i zdrowie mamy tylko jedno i musimy o nie dbać.

 

Dariusz (2020)

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content