Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Program Anny Dymnej „Spotkajmy Się”

   

ANNA CHARKO

19.02.2021

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,anna-charko-19022021,52049346

 

Opis odcinka:

“Anna Charko choruje na wielotorbielowatość nerki. Jest prezesem Fundacji „Ludzie i medycyna” i opowiada o rzadko spotykanej chorobie dziedzicznej, z którą musi się zmagać od dzieciństwa. Nosi ona dość długą nazwę: autosomalnie dominująca wielotorbielowatość nerek i charakteryzuje się postępującym rozwojem torbieli oraz obustronnym przerostem nerek. Torbiele zabierają nerkom przestrzeń potrzebną im do pracy. Nerka się przed tym broni poprzez rozrost, jest w stanie osiągnąć wtedy rozmiar futbolowej piłki i zwiększyć swą wagę do kilku kilogramów. Choroba rozwija się powoli i początkowo przebiega bardzo łagodnie. Ojciec, po którym odziedziczyła chorobę dowiedział się o schorzeniu dopiero w wieku 40 lat. “

   

EUGENIUSZ KARMIŁOWICZ

06.03.2020

Link do odcinka:

https://vod.tvp.pl/video/anna-dymna-spotkajmy-sie,eugeniusz-karmilowicz-06032020,46667349

 

Opis odcinka:

Eugeniusz Karmiłowicz jest absolwentem Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności, obecnie ma 57 lat. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego i biegał rekreacyjnie w maratonach. Poznał swą przyszłą żonę, rok po ślubie doczekali się dziecka. Pracował, zgodnie ze swoim wykształceniem, w Siłach Zbrojnych RP. Wspomina z nostalgią te lata. „Wtedy wydawało mi się, że świat leży u mych stóp. Kariera zawodowa się rozwijała, ale któregoś dnia zabolało mnie gdzieś tam pod żebrem…”. Poszedł oczywiście do lekarza, a tego, co od niego usłyszał, zupełnie się nie spodziewał. „Nie ma pan nerek” – powiedział bez ogródek pan doktor, patrząc na wyniki badań.

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content