22 Bieg po Nowe Życie – pierwszy dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki
Oczekiwanie na przeszczepienie to wyścig po życie a czasami prawdziwy maraton.
Za sprawą Fundacji Pasjonaci Życia, która zaprosiła nas na największe wydarzenie środowiska transplantologicznego w kraju jakim jest Bieg po Nowe Życie mogliśmy przeżyć wyjątkowy, pełen emocji dzień. Chcemy jeszcze w tym miejscu podziękować Arkadiuszowi Pilarzowi i Janowi Stępniakowi sprawców całego zamieszania wokół transplantacji. Oni to połączyli sportową aktywność i edukację w służbie upowszechnienia wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej i publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów w wyniku czego Bieg Po Nowe Życie.
W sobotę 13 maja 2023 r. w 22 Biegu po Nowe Życie reprezentacja OSMN dumnie promowała polską transplantologię, społeczne poparcie i niosła przesłanie solidarności i nadziei. Transplantacja jest bowiem najlepsza metodą leczenia nerkozastepczego dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek. Jednocześnie chcieliśmy uhonorować wszystkich dawców, dać nadzieję oczekującym na nowe życie i podziękować zasłużonym dla transplantacji.
W Wiśle na starcie stanęło 90 sztafet, blisko 400 entuzjastycznych uczestników a wśród nich nasze sztafety o numerach 64 i 71. W składzie każdej ze startujących czteroosobowych drużyn był lekarz zajmujący się transplantologią i osoba po przeszczepieniu. Maszerowali też dziennikarze, muzycy, aktorzy, sportowcy, ludzie biznesu i uczniowie z 17 szkół województwa śląskiego. Nam pałeczki sztafety przekazywała pani dr n. med. Sylwia Wiśniowska-Śmiałek z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, reprezentacja Jastrzębskiej Spółki Węglowej, reporter Radio Silesia oraz uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych z Ustronia i Szkoły z Jastrzębia. W 22. Biegu po Nowe Życie wystartowały także dwie sztafety ze Słowenii a w nich osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele organizacji pacjenckich i Slovenija Transplant.
Seria wydarzeń rozpoczęła się projektem „Mamy w sobie niejedno Życie”. W przeddzień Biegu przeprowadzono cykl rozmów „Przy kawie o transplantologii”. Mogliśmy posłuchać wielkich ekspertów jak: prof. Alicja Dębska Ślizień, prof. Roman Danielewicz i prof. Robert Król a także prezesa OSMN prof. Rajmunda Michalskiego. Wiele osobistości zasłużonych w temacie transplantacji na piątkowej gali tradycyjnie już poprzedzającej Bieg po Nowe Życie. otrzymało nagrody w poszczególnych kategoriach. Od początku wydarzenia przeprowadzono dziesiątki wywiadów, w których osoby po przeszczepieniu odpowiadały swoje niesamowite, wzruszające, prawdziwe historie.
Dla Stowarzyszenia nie jest to pierwsza akcja, w której zachęcamy zwykłych ludzi do zrobienia czegoś niezwykłego czyli oddania po śmierci swoich organów potrzebującym. Zdajemy sobie sprawę, że ten bezinteresowny, ostatni akt na ziemi pozwoli komuś żyć bez dializy, odzyskać wzrok, oddychać pełną piersią… Pozwoli odzyskać zdrowie a nawet uratować życie. Przemysław Saleta obecny od początku na Biegu po Nowe Życie, nie wahał się i przekazał swoją nerkę córce gdy tego potrzebowała. Uznał, że jako osoba znana może zrobić coś, co będzie promowało ideę transplantologii. Tak narodził się pomysł Biegu po Nowe Życie i to jak widać się sprawdza.
TRANSPLANTACJA (przeszczepianie narządów) specjalizuje się w pobieraniu zdrowych tkanek narządów, a także komórek od dawcy i wszczepieniu, czyli umieszczeniu w specjalnie przygotowanym miejscu u biorcy. Przeszczep jest metodą ratowania życia osób ciężko chorych, które potrzebują zdrowego narządu. Osoby po transplantacji mogą prowadzić normalne życie zawodowe, towarzyskie, rodzinne, uprawiać sport. Przeszczepienie nerki oznacza dłuższe życie ale i lepszą jakość tego życia bez uciążliwych i kosztownych dializ. Niestety liczba dawców maleje. Na pewno obok różnych czynników wpływających na liczbę pobrań jest również niska świadomość społeczeństwa. Mimo, że nie trzeba deklarować zgody na transplantację po śmierci, wiele osób dodatkowo rejestruje się w bazach dawców różnych organizacji pozarządowych, nosi bransoletki bądź wypełnia oświadczenia woli, potwierdzające ich zgodę.
Apelujemy!
Informujcie, rozmawiajcie za życia z bliskimi o swojej decyzji! Jakakolwiek ona by nie była. Pośmiertne oddanie narządów jest pięknym, najcenniejszym darem, jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi, jest darem życia. Na dzień 31 grudnia 2022 roku na przeszczepienie narządu oczekiwało w naszym kraju 1856 osób (Statystyka prowadzona przez Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” w 2022 roku). W 2021 roku w Polsce najmłodszy dawca miał 1,5 roku, a najstarszy miał 79 lat.
➡️➡️ ŚWIADECTWO WOLI DO POBIERZ TUTAJ ⬅️ ⬅️
Dziękuje Wszystkim za chwile radości z bycia członkiem ekipy w Biegu po Życie..