Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  MARTYNA, KATARZYNA, MAKSYMILIAN, MARCIN I JAN TO POLSCY UCZESTNICY EUROPEJSKIEGO TYGODNIA REKREACJI I EDUKACJI O ZDROWIU NEREK W HISZPANII

MARTYNA, KATARZYNA, MAKSYMILIAN, MARCIN I JAN TO POLSCY UCZESTNICY EUROPEJSKIEGO TYGODNIA REKREACJI I EDUKACJI O ZDROWIU NEREK W HISZPANII

Europejski Tydzień Rekreacji i Edukacji o Zdrowiu Nerek (CREW CAMP) odbył się tego lata w Miraflores de la Sierra w Madrycie w Hiszpanii. Nie zabrakło w nim młodych uczestników z Polski czyli Martyny, Katarzyny, Maksymiliana, Marcina i Jana.

Stało się to możliwe dzięki współpracy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki z Europejską Federacją Pacjentów z Chorobami Nerek (EKPF). To też zasługa osób, które zajęły się cała organizacją wyprawy młodzieży z Polski. Dziękujemy w tym miejscu szczególnie za zaangażowanie lekarzowi pediatrze dr n. med. Jackowi Rubikowi z Centrum Zdrowia Dziecka i równie oddanym paniom; pielęgniarce – pani Joannie oraz Annie pełniącej funkcję opiekuna – reprezentanta, które towarzyszyły uczestnikom przez cały obóz. Zapewnili oni bezpieczeństwo, dobre samopoczucie swoim podopiecznym i opiekę aby wszystko przebiegło sprawnie, aby pozostały miłe wspomnienia i nadzieja na lepsze życie z chorobą.

Całe wydarzenie było ekscytujące zarówno dla młodych ludzi, jak i dla rodziców ponieważ niektórzy po raz pierwszy lecieli samolotem lub jechali na wakacje bez rodziców. Po wylądowaniu w Hiszpanii autokarem wszyscy zostali przewiezieni na kemping. Zaskoczeni z początku surowymi warunkami szybko się zaadaptowali i panowała miła atmosfera.

Obóz, prowadzony przez zespół EKPF w tym Monikę i Daniela angażował nastolatków do odkrywania ścieżek nowych możliwości, do uczenia się od siebie wzajemnie, wymiany doświadczeń, do zdobywania wiedzy aby lepiej zrozumieć chorobę nerek, do poznawania się nawzajem. Oprócz edukacji na temat przewlekłej choroby nerek wszyscy cieszyli się zabawnymi zajęciami rekreacyjnymi w sprzyjającym środowisku. Obóz był dobra okazją do poznania bogatej oferty historycznej i kulturalnej Madrytu.

W sumie młodzi ludzie podczas warsztatów społeczno-edukacyjnych uczyli się  nowych umiejętności, otrzymali bezpośrednie praktyczne doświadczenie jak stawiać czoło problemom, które niesie choroba nerek oraz dostali wskazówki, które pomogą im stać się bardziej samodzielnymi młodymi osobami, które potrafią przejąć kontrolę nad własnym zdrowiem.

Z Polski pojechała piątka uczestników po przeszczepieniu nerki wraz z dwiema wcześniej wspomnianymi paniami opiekunkami. Młodzież w liczbie 30 osób pochodziła z 7 krajów, w tym z Cypru, Finlandii, Grecji, Holandii, Polski, Portugalii i Hiszpanii i mieli  od 12 do 16 lat. Opiekę medyczną zapewniało 9 pielęgniarek.

Mimo wysokiej hiszpańskiej temperatury (nawet do 35°C) młodzi uczestnicy korzystali z przygotowanych atrakcji i rozrywki. Najbardziej polubili pływanie w basenie gdzie urządzali fajne gry i zabawy. Brali też udział w spływie kajakowym, w emocjonujących wyprawach, wycieczkach, zwiedzaniu muzeum, w poszukiwaniach skarbów. Wspinali się w lesie i zjeżdżali po linach a także mogli się sprawdzić w strzelaniu z łuku prawdziwymi strzałami. Urządzali wieczory tematyczne, za każdym razem uczestnicy prezentowali kulturę i zwyczaje innego kraju.

Jak nam przekazali Polscy obozowicze po powrocie, wyjazd był naprawdę bardzo udany. Mają mnóstwo wrażeń z pobytu i nowych znajomych z całej Europy. Tydzień dał wszystkim dużo pozytywnej energii. Mają nadzieję, że wkrótce znów będą mogli brać udział w takich spotkaniach.

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content