Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  „PROGRAM LECZENIA PCHN DO POPRAWKI”– mzdrowie.pl – ważna rozmowa z prof. Beatą Naumnik o zbyt małej liczbie pacjentów objętych leczeniem flozynami.

„PROGRAM LECZENIA PCHN DO POPRAWKI”– mzdrowie.pl – ważna rozmowa z prof. Beatą Naumnik o zbyt małej liczbie pacjentów objętych leczeniem flozynami.

Prof. Beata Naumnik, kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii UM w Białymstoku, konsultant wojewódzki do spraw nefrologii w województwie podlaskim w rozmowie z redaktorem  Krzysztofem Jakubiak z  mzdrowie.pl tłumaczy dlaczego program refundacji flozyn w leczeniu przewlekłej choroby nie zadziałał i co zrobić aby zmienić sytuację.

 

Fragment rozmowy:

…„Prof. Beata Naumnik – Mamy problem z jednym z kryteriów, które wpisano do programu terapeutycznego jako warunek refundacji leku . Chodzi o wskaźnik ACR, czyli stosunek albuminy do kreatyniny w pojedynczej próbce moczu. Wydawałoby się, że to bardzo proste badanie i łatwe do wykonania, a wcale tak nie jest. Badania ACR odbywały się wcześniej głównie w szpitalach, na oddziałach nefrologicznych i okazało się, że nie każde laboratorium je wykonuje. Zwłaszcza w POZ nie było ono zbyt często wykonywane, i być może z braku wiedzy czy doświadczenia nadal się nie upowszechniło. Liczba poradni POZ, które weszły w program koordynowanej opieki jest jeszcze zbyt mała a pilotaż skoordynowanej opieki nefrologicznej w ogóle się nie rozpoczął. W związku z tym wykrywanie PChN na wczesnym etapie jest cały czas bardzo słabe.

 

– Mamy refundowany lek, a nie możemy go odpowiednio szeroko zastosować?

– Jest drugi problem, utrudniający przepisanie tej terapii, nawet kiedy zidentyfikujemy pacjenta, który może odnieść korzyść z leczenia flozynami. Otóż w kryteriach programu zapisano ilościowy wskaźnik albuminurii 200 mg/g jako warunek refundacji. Tymczasem pacjent, który już jest objęty leczeniem nefroprotekcyjnym – bo kolejnym warunkiem jest stosowanie wcześniej przez co najmniej 4 tygodnie leków, które m.in. obniżają albuminurię – musiałby przerwać to leczenie, aby wskaźnik mu się pogorszył i przekroczył wymagany poziom. A przecież wiemy, że dopiero skojarzenie tych dwóch leków zmniejsza śmiertelność pacjentów, opóźniając rozpoczęcie leczenia nerkozastępczego. Co zatem w takiej sytuacji ma zrobić lekarz – odstawić działające leki?”…

Cały artykuł znajduje się na stronie: Program leczenia PChN do poprawki – mzdrowie.pl

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content