Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  ,,Razem dla zdrowia nerek. Dbam Badam Chronię” – pierwszy dzień wiosny na Kopcu Kościuszki w Krakowie

,,Razem dla zdrowia nerek. Dbam Badam Chronię” – pierwszy dzień wiosny na Kopcu Kościuszki w Krakowie

 

                     

Tegoroczny pierwszy dzień wiosny był okazją do wspólnego spędzenia czasu podczas marszu na Kopiec Kościuszki w Krakowie. Licznie zgromadzeni – seniorzy, uczniowie szkół, a przede wszystkim pacjenci nefrologiczni i ich bliscy – mieli okazję lepiej zapoznać się z tematyką dbania o zdrowie nerek i działań profilaktycznych. Tegoroczne hasło ,,Razem dla zdrowia nerek. Dbam. Badam. Chronię.” podkreśla istotny wpływ wykonywania badań profilaktycznych i odpowiednio prowadzonego stylu życia na utrzymanie zdrowia nerek i dobrostanu całego organizmu.

Z okazji Światowego Dnia Nerek co roku Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki (OSMN) podejmuje działania edukacyjne i uświadamiające w zakresie dbania o swoje zdrowie, a w szczególności o zdrowie swoich nerek. W tym roku zaowocowało to powstaniem wydarzenia na Kopcu Kościuszki, gdzie licznie zgromadzeni mogli skorzystać z bezpłatnych badań oraz punktów informacyjnych. Stowarzyszenie stawia na pierwszym miejscu zwiększanie świadomości społeczeństwa, w szczególności osób z grupy wysokiego ryzyka, aby w porę wykryć PChN we wczesnym etapie rozwoju.

„Ponad 4,5 miliona Polaków chorych jest na przewleką chorobę nerek, a 90% z nich o tym nie wie, ponieważ choroba nie daje specyficznych objawów. Dlatego wszyscy uczestnicy mogli skorzystać z bezpłatnego badania pomiaru ciśnienia tętniczego oraz masy ciała. Wiedząc jak znaczącą rolę w dbaniu o nerki stanowi odpowiedni sposób żywienia, na miejscu dietetyk udzielał porad wszystkim zainteresowanym” – komentuje prof. Rajmund Michalski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki, który sam choruje na przewlekłą chorobę nerek i korzysta z lekowego programu ketoanalogami aminokwasów. – „Kilkanaście lat temu też, znalazłem się w podobnej sytuacji, myśląc, że jest to wyrok, a nie szansa na lepsze życie, pełne nowych wyzwań. Dlatego wierzymy, ze tego typu akcje zwiększą świadomość społeczeństwa i dadzą nadzieję tym, których PChN dotknęło”

 

Międzypokoleniowe wydarzenie szansą na zwiększenie świadomości Polaków

21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale dzień wagarowicza. Tym razem blisko 60 uczniów z krakowskich szkół razem ze swoimi nauczycielami postanowiło spędzić go na Kopcu Kościuszki. Mając na uwadze wpływ używek na zdrowie nerek i całego organizmu, uczniowie mogli skorzystać z narkogogli i alkogogli, przygotowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie.

Pamiętamy również o naszych seniorach. „Szczególną troską powinny zostać otoczone osoby starsze, ponieważ to one należą do grupy wysokiego ryzyka. Dlatego regularne wykonywanie badań profilaktycznych stanowi filar zdrowia. Z tej okazji od 1 marca do wyczerpania puli wszyscy chętni mogą skorzystać z bezpłatnego badania wskaźnika GFR i kreatyniny w krwi w sieci laboratoriów Diagnostyka sp. z o. o. w Krakowie i Brzesku” – podkreśla prof. Rajmun Michalski.

Wykonanie prostego badania: kreatyniny we krwi, moczu ogólnego czy pomiaru ciśnienia krwi pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie choroby.

 

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content