Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  RELACJA Z DRUGIEGO POSIEDZENIA PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. NEFROLOGII, WARSZAWA, 4 MARCA 2025.

RELACJA Z DRUGIEGO POSIEDZENIA PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. NEFROLOGII, WARSZAWA, 4 MARCA 2025.

W lipcu ubiegłego roku, dzięki naszym staraniom i zaangażowaniu pani poseł Krystyny Szumilas, powołano Parlamentarny Zespół ds. Nefrologii. Tematem drugiego spotkania były „Problemy i bariery w funkcjonowaniu stacji dializ w Polsce w leczeniu pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (PChN)”. Choroby nerek stanowią jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny, a dializoterapia jest dla wielu osób jedyną szansą na dalsze życie. W związku z tym, sprawnie funkcjonujące stacje dializ odgrywają kluczową rolę w systemie opieki zdrowotnej.

W spotkaniu zespołu wzięło udział około 80 osób, w tym 38 stacjonarnie. Po otwarciu posiedzenia przez przewodniczącą Zespołu, panią poseł Krystynę Szumilas, prof. Szymon Brzózko zapoznał uczestników z wynikami ankiety przeprowadzonej przez NEFRON (Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska). Celem ankiety było zidentyfikowanie najważniejszych wyzwań, z jakimi mierzą się stacje dializ oraz wskazanie rekomendacji zmian systemowych. Kwestie te wymagają dyskusji i podjęcia konkretnych działań, ponieważ aktualna sytuacja budzi wiele zastrzeżeń. Istotnym elementem przeprowadzonych badań było pozyskanie opinii na temat leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz określenie wyzwań, z jakimi mierzą się stacje dializ w Polsce. Dane ankietowe zbierano przez 5 miesięcy na przełomie lat 2024 i 2025. W badaniu wzięło udział 58% kierujących stacjami dializ w Polsce (151 osób).

W ożywionej dyskusji wzięło udział wielu lekarzy, osób pracujących na stacjach dializ, pacjentów i innych osób zainteresowanych tą tematyką. W jej wyniku określono podstawowe problemy i bariery, z którymi na co dzień borykają się stacje dializ. Są to przede wszystkim niedobory kadrowe, związane z brakiem personelu, niskimi wynagrodzeniami i wypaleniem zawodowym, co ostatecznie skutkuje przepracowaniem i obniżeniem jakości opieki nad pacjentami dializowanymi. Zwrócono także uwagę na problemy z dostępami naczyniowymi i ich jakością, skomplikowaną i czasochłonną kwalifikacją do przeszczepiania nerek, a także ograniczeniami finansowymi i organizacyjnymi. Spotkanie było dobrą okazją do wymiany doświadczeń, przedstawienia wniosków oraz wypracowania propozycji rozwiązań, które poprawią dostępność i jakość leczenia pacjentów z przewlekłą chorobą nerek w Polsce.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego spotkania i wzięli w nim aktywny udział, w imieniu pacjentów (przede wszystkim dializowanych) składamy serdeczne podziękowania. Mamy nadzieję, że spotkanie to przyniesie pozytywne rezultaty w zakresie uświadomienia społeczeństwu i decydentom, że dializoterapia to nie wybór chorych, lecz permanentne ratowanie ich życia i walka o to, aby było ono – nie wyłącznie dla dializ, lecz normalne – z dializami.

 

Prezes OSMN

Prof. Rajmund Michalski

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Przejdź do treści