Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  Sesja pacjencka podczas XVI Konferencji Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

Sesja pacjencka podczas XVI Konferencji Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego

„Problemy i wyzwania w transplantacji narządów z perspektywy pacjenta” to tytuł pierwszej sesji pacjenckiej podczas XVI Konferencji Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego, która odbył się w Gdańsku w dniu 21.10.2023.

Zarząd Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego i prof. Alicji Dębskiej-Ślizień zaprosiła i  powierzyła prowadzenie sesji prof. Rajmundowi Michalskiemu – prezesowi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki, pacjentowi po przeszczepieniu nerki. Sesja współtworzona z niesamowicie inspirującym biorcą przeszczepu wątroby Grzegorzem Przerzyńskim – prezesem Fundacji Transplantacja LIVERstrong.

 

Przed osobami, które wymagają lub są po transplantacji życie niesie różnego rodzaju wyzwania. Ten krótki czas spotkania wykorzystaliśmy do zasygnalizowania głównych trudności przyszłych i obecnych biorców oraz propozycji ich rozwiązania.

 

W pierwszej części liderzy przedstawili działania i historię obu organizacji.

 

W drugiej część miała miejsce ciekawa debata z udziałem wybitnych ekspertów i gości. Po stronie ekspertów zasiadali obaj prezesi organizacji pacjentów oraz;

prof. Beata Naumnik, kierownik w I Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,

mgr Iwona Dymek – koordynatorka transplantacyjna ze Szpital Uniwersytecki w Krakowie ,

prof. Maciej Kosieradzki, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej i nowo powołany prezes PTT,

– zaszczycił nas również swoim udziałem wybitny specjalista, nestor polskiej nefrologii prof. Bolesław Rutkowski z Uniwersyteckie Centrum Kliniczne , który na Pomorzu stworzył pierwszą organizację pacjentów nefrologicznych w Polsce.

Podczas sesji wspierała nas Diabetolog i Nefrolog dr hab. Karolina Kędzierska-Kapuza z Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie a która i edukuje i informuje na swoich stronach SM.

 

Pytania jakie padły podczas debaty to np.; – „Dlaczego tak trudno wykonać badania do przeszczepienia szczególnie nerek i jak usprawnić ten proces? – Co z opieka koordynowaną w nefrologii, która miała zająć się szybkim wykonaniem badań do przeszczepienia?” , – „Czy na platformie np. profilu zaufanego pacjent będzie mógł sprawdzić swój status na Krajowej Liście Oczekujących? „

Dyskusja dotyczyła też:

– koordynatora biorcy,

– stworzenia koalicji organizacji transplantacyjnych i około transplantacyjnych,

– stworzenia wspólnego planu edukacji społeczeństwa już od najmłodszych lat na temat transplantacji.

 

Proces kwalifikacji do transplantacji jest przytłaczający a nawet zniechęcający zwłaszcza na początkowym etapie rozważania możliwości przeszczepienia. Jest nadzieja, że w przyszłym roku pojawią się pewne rozwiązania w tym koordynatorzy biorcy, prawdopodobnie w Rejonowych Ośrodkach Koordynacyjnych – jak przekazała obecna na sesji Magdalena Kramska, naczelnik Wydziału Transplantologii i Krwiolecznictwa w Departamencie Oceny i Inwestycji Ministerstwa Zdrowia.

 

Cenne uwagi i propozycje w dyskusji zaprezentowali;

Wojciech Czapiewski, prezes Polskie Stowarzyszenie Koordynatorów Transplantacyjnych, Koordynatorzy Transplantacyjni

– liderzy inicjatywy tworzonej przez studentów Dawca.pl – Bądź świadomym dawcą narządów

 

 

Relacja z I części sesji

 

Relacja z II części sesji

 

Aby przygotować się do prowadzenia sesji podczas Konferencji PTT w Gdańsku zadaliśmy pacjentom pytanie w naszej grupie wsparcia na FB Kocham Swoje Nerki – Jak Twoimi oczami widzisz TRANSPLANTACJĘ. Odpowiedzi były w zdecydowanej większości pozytywne, pełne nadziei; lepsze życie, nowe życie, dar życia…. Zdarzały się też odpowiedzi z obawą, że trzeba bardziej uważać, dbać, że nie wiadomo jak długo, że nie wszystkim może się udać…

 

Odpowiedzi pacjentów zostały użyte do wygenerowania za pomocą sztucznej inteligencji obrazu, który prezentujemy poniżej.

 

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content