Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  ŚWIATOWY DZIEŃ NEREK 2024 – MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC – PODSUMOWANIE

ŚWIATOWY DZIEŃ NEREK 2024 – MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC – PODSUMOWANIE

„Jak powitać wiosnę – to tylko na Marszu po Zdrowie Nerek na Kopcu Kościuszki w Krakowie”

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki po raz kolejny zorganizowało w dniu 21 marca br. w Krakowie na Kopcu Kościuszki akcję „MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC”. Celem tego dnia było podniesienie świadomości na temat znaczenia nerek i związanych z nimi problemów zdrowotnych, sposobów zapobiegania im, a także życia z chorobami nerek.

W jego ramach miały miejsce min. wykład edukacyjny prof. Katarzyny Krzanowskiej oraz konkurs z nagrodami prowadzony przez dr Monikę Kraśnicką. Dużym zainteresowaniem cieszyły się badania moczu metodą paskową, badania zawartości glukozy we krwi, pomiar BMI oraz konsultacje z dietetykiem. Uczestnicy spotkania w różnym wieku mieli okazję skorzystać z licznych atrakcji, w tym spotkań z przedstawicielami Sanepidu, NFZ czy firm świadczących usługi nefrologiczne. Bardzo dużym powodzeniem cieszyły się spotkania z ekspertami w celu uzyskania informacji o zdrowym stylu życia i czynnikach ryzyka rozwoju przewlekłej choroby nerek. Dodatkowo od 14 marca mieszkańcy Krakowa i Wieliczki mogli wykonać 1000 bezpłatnych badań w kierunku chorób nerek (kreatynina z krwi z wyliczonym eGFR) w laboratoriach Diagnostyka.

Punktem kulminacyjnym było wejście na Kopiec Kościuszki, gdzie przy przepięknej pogodzie można było zobaczyć Kraków i okolice oraz zastanowić się nad tym co my sami możemy zrobić dla naszych nerek. W tym kontekście Kopiec Kościuszki jest symbolem góry lodowej, ponieważ tylko 5% chorych na nerki jest zdiagnozowanych, a niestety zdecydowana większość dowiaduje się o chorobie gdy jest już bardzo późno, lub po prostu umiera zanim dotrze do lekarza…

PAMIĘTAJMY, ŻE DBAJĄC O SWOJE NERKI, DBAMY O SWOJE ZDROWIE I ŻYCIE!

Najważniejsze informacje:

  • Choroby nerek są coraz powszechniejszym problemem zdrowotnym. W Polsce cierpi na nie około 4,5 miliona osób.
  • Wczesne wykrycie i leczenie chorób nerek może znacznie poprawić rokowania pacjentów.
  • Istnieje wiele sposobów zapobiegania chorobom nerek, m.in. zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożycia alkoholu.
  • Osoby z chorobami nerek mogą żyć pełnowartościowym życiem, jeśli odpowiednio o siebie dbają.

Nasz Apel:

Dbaj o swoje nerki! Regularnie badaj mocz i kreatyninę we krwi, prowadź zdrowy tryb życia i zgłaszaj się do lekarza, jeśli masz jakiekolwiek objawy, które mogą wskazywać na chorobę nerek. Pamiętaj, że wczesne wykrycie i leczenie to klucz do sukcesu!

 

DZIĘKUJEMY!

Składamy podziękowania wszystkim Instytucjom i Organizacjom, które objęły patronat nad naszą akcją w dniu 21 marca 2024.

Serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom wydarzenia, którzy swoim wsparciem i zaangażowaniem przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia.

Szczególne podziękowania kierujemy do głównych partnerów wydarzenia:

  • firmy Astra Zeneca – dzięki której wsparciu finansowemu, merytorycznemu i logistycznemu mogliśmy zorganizować „Marsz Po Zdrowie Nerek Na Kopiec” i podnosić świadomość na temat znaczenia zdrowych nerek i sposobów zapobiegania chorobom nerek. Mogliśmy też prowadzić badania przesiewowe chorób nerek metodą paskową i przekazywać materiały edukacyjne.
  • Komitetowi Kopca Kościuszki – za udostępnienie terenu i przestrzeni do przeprowadzenia badań przesiewowych oraz okazaną życzliwość na każdym etapie organizowania wydarzenia.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim MEDIOM, które bezpłatnie publikowały materiały edukacyjne na temat profilaktyki nerek i przekazywały informacje o bezpłatnych badaniach nerek na terenie Krakowa i Wieliczki.

Dziękujemy Hutniczej Fundacji Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej oraz Firmie Boehringer Ingelheim. Dzięki Państwa wsparciu finansowemu prowadziliśmy bezpłatne badania przesiewowe w kierunku chorób nerek dla 1000 osób (kreatyniny z wyliczeniem eGFR) z okazji Światowego Dnia Nerek 2024.

 

Dzięki Państwa pomocy mogliśmy uratować wiele istnień ludzkich i poprawić jakość życia wielu osób.

Wierzymy, że wspólne wysiłki pozwolą skutecznie walczyć z chorobami nerek i chronić zdrowie Polaków.

Z poważaniem,

Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki

 

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content