Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  V Forum Serce Pacjenta: pacjent kardiologiczny przejmuje inicjatywę!

V Forum Serce Pacjenta: pacjent kardiologiczny przejmuje inicjatywę!

 

Źródło: V Forum Serce Pacjenta

 

W Poznaniu – 30 września 2023 r. – odbyło się V Forum Serce Pacjenta zorganizowane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Bogaty program spotkania obejmował działania edukacyjno-świadomościowe w zakresie profilaktyki, diagnostyki oraz możliwości nowoczesnych terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

 

Jak co roku podczas Forum Serce Pacjenta miały miejsce spotkania z najwybitniejszymi w Polsce kardiologami oraz panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych ekspertów. Uczestnicy mogli wykonać darmowe konsultacje i badania diagnostyczne, wziąć udział w kreatywnych warsztatach edukacyjnych, pokazach pierwszej pomocy i skorzystać z porad dotyczących zdrowego żywienia. Liderzy organizacji działających na rzecz pacjentów dzielili się własnymi doświadczeniami i przekazywali praktyczne i przydatne z ich punktu widzenia porady i aktywności dotyczące zdrowia. Na Forum poruszano m.in tematy takie jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca czy zawał serca.

Podczas sesji inauguracyjnej V Forum Serce Pacjenta przedstawiono wyniki anonimowego badania ankietowego przeprowadzonego wśród 289 pacjentów kardiologicznych. 95,2 proc. ankietowanych przyznało, że pacjent powinien czuć się odpowiedzialny za swoje leczenie i uczestniczyć w procesie terapii w sposób aktywny. Główny wniosek z badania brzmiał: współczesny pacjent kardiologiczny w Polsce jest gotów wziąć odpowiedzialność za siebie i aktywnie zaangażować się w terapię, stawiając na rzetelną edukację i formy leczenia zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki natomiast przypominało, że aby troszczyć się o serce należy dbać też o nerki. Źle funkcjonujące nerki mogą również negatywnie wpływać na pracę serca. Dlatego ważne aby regularnie wykonywać badania nerek, stosować dobrą dietę, być aktywnym fizycznie, pilnować odpowiedniego nawodnienia, bezpiecznie zażywać leki i mieć świadomość na temat profilaktyki, objawów chorób nerek.

Na miejscu oprócz badań serca można było wykonać badania nerek do czego mamy nadzieję skutecznie przekonywaliśmy pacjentów. Kampania społeczna Otwórz Serce Na Nerki przeprowadzała badania oceny wskaźnika albumina/kreatynina w moczu. Rozdaliśmy  testy paskowe do domowego badania nerek.

Działania kierowaliśmy również do seniorów, którzy są w grupie ryzyka chorób serca i nerek. Mogliśmy przekazać czasopismo Głos Seniora z obszernymi informacjami nie tylko o zdrowiu.

 

Czasami choroby serca czy nerek prowadzą do transplantacji. We własnym jak i w imieniu Fundacja Transplantacja LIVERstrongGrzegorz Perzyński przekazywaliśmy oświadczenia woli osobom zainteresowanym. Oświadczenie woli informuje bliskich i nie tylko o zgodzie na przekazanie swoich narządów do transplantacji w razie nagłej śmierci.

 

Zespół w składzie Anna Stolarczyk, Karolina Popławska i Dorota Ligęza reprezentował podczas wydarzenia Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki

 

Więcej informacji: V Forum Serce Pacjenta – Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

(Roz)poznaj kardiomiopatię!

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content