Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  VI EDYCJI MAŁOPOLSKIEGO KONGRESU SREBRNEJ GOSPODARKI

VI EDYCJI MAŁOPOLSKIEGO KONGRESU SREBRNEJ GOSPODARKI

Na każdym wydarzeniu, na którym się pojawiamy, ludzie ustawiają się do nas w kolejce. Po co?

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki prowadzi projekt edukacyjny MOJE NERKI. Jego celem jest podniesienie świadomości Polaków na temat chorób nerek, metod ich leczenia, istotności profilaktyki oraz zachęcenie do wykonywania badań diagnostycznych.

Tym razem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w VI edycji Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego pod patronatem medialnym Głos Seniora.

W wydarzeniu uczestniczył Pan Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Pani Marta Mordarska – Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz liczni eksperci.

W trakcie debat dyskutowano o rozwiązaniach jakie przyjąć, aby dostosować przestrzeń prywatną do potrzeb zmieniającego się z wiekiem organizmu człowieka, co należy zmienić w przestrzeni publicznej. Rozmawiano też o tym, dlaczego warto oswoić się z Internetem i poznać możliwości, jakie on oferuje lub czy warto tradycyjne planszówki zastąpić grami komputerowymi.

Dr n.med. Krzysztof Czarnobilski podkreślał, że wraz z upływającym czasem, powinniśmy szczególnie pamiętać także o swojej przestrzeni wewnętrznej: „… którą należy wzmacniać, bo zdrowie w pięćdziesięciu procentach zależy od nas…” i wspomniał, że w Małopolsce, według statystyk żyje się najdłużej – powodem może być fakt, że seniorzy są bardzo aktywni. Należy dbać o siebie, pamiętać o tym, żeby nie nadużywać leków – konsekwencje dla organizmu mogą być bardzo poważne.

Podczas Kongresu była też przestrzeń dedykowana osobom starszym do rozmów indywidualnych, konsultacji i bezpłatnego wykonania badań.

Zapraszaliśmy i zachęcaliśmy do skorzystania z naszych bezpłatnych testów do badania nerek, informowaliśmy o diecie, opiece koordynowanej, zdrowym stylu życia aby jak najdłużej zachować zdrowe nerki. Seniorzy chętnie korzystali z przygotowanych informatorów, bo jak sami podkreślali dostępność informacji na temat PChN jest ograniczona oraz informacje na temat chorób nerek mają dosyć złożony charakter.

Co ciekawe, wielu pacjentów dzieliło się z nami swoimi historiami, doświadczeniami. Zadawali pytania jakie badania należy wykonać aby zdiagnozować choroby nerek. Osoby, które już wiedziały o swojej chorobie przedstawiały wątpliwości i potrzeby dotyczące leczenia chorób nerek i widać było, że są zaangażowani w swoje leczenie. Dużo pytań otrzymaliśmy o objawy i ryzyka PChN. Seniorzy wskazywali, że leczą się na cukrzycę, nadciśnienie i choroby sercowo-naczyniowe a to właśnie są główne czynniki ryzyka które niestety coraz bardziej się rozpowszechniają.

Przewlekła choroba nerek u osób starszych może wynikać pogorszenia czynności nerek związanego z wiekiem. Znalazły się osoby, które już wkrótce będą musiały skorzystać z dializy, osoby które żyją z jedną nerką, które borykają się z kamicą nerkową.

 

To był pracowity dzień pełna długich rozmów i widać jak potrzebna jest ciągła edukacja. W wydarzeniu wzięło udział 700 małopolskich Seniorów.

 

Więcej informacji o VI edycji Małopolskiego Kongresu Srebrnej Gospodarki tutaj

Dziękujemy Stowarzyszenie Manko i Głos Seniora za współpracę

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content