Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  WEBINARY I SEMINARIA INTERNETOWE

WEBINARY I SEMINARIA INTERNETOWE

Z przyjemnością oferujemy Państwu dostęp do serii webinarów edukacyjnych obejmujących szeroki zakres tematów związanych ze zdrowiem nerek. Obok naszych działań w social mediach jest to ważny darmowy kanał przekazywania wiedzy dla wszystkich. Wykłady i spotkania prowadzone na żywo są otwarte i obejmują interaktywne sesje pytań i odpowiedzi. W razie potrzeby udzielane są wyjaśnienia medyczne.

Co ważne: WEBINARY możecie zobaczyć na naszym kanale na You Tube czy profilu na Facebooku. Dla tych co nie mogą uczestniczyć na żywo nadrobienie zaległości jest możliwe w każdej chwili, więc warto z tego skorzystać!

Dlaczego warto w ogóle oglądać webinary Stowarzyszenia?

Jednym z powodów są nasi specjaliści:

  • Wykłady prowadzone są przez doświadczone, pełne wiedzy osoby, które pracują i zajmują się leczeniem przewlekłej choroby nerek.Z reguły prowadzącą webinar jest prof. dr hab. n. med. Beata Naumnik, Konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii, Kierownik w I Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz redaktor naczelna projektu Moje Nerki prowadzonego przez Stowarzyszenie. Wkłady z udziałem tej wybitnej ekspertki cieszą się dużym zainteresowaniem.

    Nasze wydarzenia to kolejny sposób na naukę od ekspertów ale i od samych pacjentów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i pokazują co jest najbardziej trudne w chorobie i jak sobie z tym radzą. Pacjenci i bliscy dzielą się swoimi historiami, uczuciami, własnymi słowami wyjaśniają wyzwania związane z diagnozami, badaniami i leczeniem a także wszystkimi wymiarami „życia z”.

    Na naszych webinarach zyskujecie nie tylko przydatną wiedzę, ale i wiele inspiracji oraz wsparcia osób z przewlekłą chorobą nerek. Nowe interaktywne media pomagają nam połączyć pacjentów, opiekunów i wszystkich zajmujących się leczeniem i opieka na chorymi.

Zachęcamy was do uczestnictwa w naszych webinarach na żywo lub do oglądania nagrań od początku do końca zwłaszcza gdy zmagacie się z przewlekłą chorobą nerek. Zapraszamy do śledzenia nas na bieżąco.

  •    LECZENIE IMMUNOSUPRESYJNE W CHOROBACH NEREK POWIKŁANIA I JAK IM ZAPOBIEGAĆ

Spotkanie prowadzi dr n. med. Monika Kraśnicka – specjalista chorób wewnętrznych, chorób nerek oraz transplantologii klinicznej i immunologii klinicznej.

Leki immunosupresyjne mają ogromną wartość w leczeniu PChN jednak mogą powodować poważne skutki uboczne zarówno krótkoterminowe jak i długoterminowe. Czasami mogą one być poważniejsze niż sama choroba. Niniejszy wykład ma na celu dostarczenie dodatkowych informacji jak zapobiegać i jak zminimalizować działania niepożądane tych leków.

Dowiesz się m.in.:

Co to są leki immunosupresyjne, rodzaje i w jakim celu są stosowane.

Skutki uboczne leków immunosupresyjnych stosowanych w PChN, czyli które leki czym grożą.

Co można zrobić, aby uniknąć lub zmniejszyć ryzyko działań niepożądanym leków immunosupresyjnych?

 

Webinar powstał dzięki uprzejmości i współpracy z panią dr n. med. Moniką Kraśnicką i OSMN.

Pobierz prezentację z webinaru tutaj: Leczenie immunosupresyjne, powikłania i jak zapobiegać

*

  •      DIALIZA OTRZEWNOWA I HEMODIALIZA – DIETA, LEKI, SUPLEMENTACJA

Podstawy żywienia oraz praktyczne wskazówki dla osób hemodializowanych i dializowanych otrzewnowo oraz ich opiekunów. To świetny zasób wiedzy także dla osób, które wkrótce mogą rozpocząć dializy  aby mogli świadomie podejmować decyzje o metodzie dializoterapii.

Spotkanie prowadzą:

Dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza – nefrolog, transplantolog, diabetolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA, autorka licznych tekstów i wystąpień na swoim profilu oraz w TV.

 Mgr Paulina Madej – dietetyczka kliniczna z wieloletnim doświadczeniem pracująca na co dzień z pacjentami zmagającymi się z chorobami nerek.

_______________
I. część – Mgr Paulina Madej:
– Na jakich produktach warto oprzeć jadłospis, jak bezpieczne przyrządzać posiłki, jakich błędów nie popełniać w diecie.
– Sposoby obniżania zawartości sodu, fosforu i potasu w wybranych produktach spożywczych.
– Jaką ilość płynów wypić aby sobie nie zaszkodzić.

 

II część – dr hab. n. med. Karolina Kędzierska-Kapuza
– Zasady żywienia w okresie terapii dializy otrzewnowej i hemodializy
– Zapotrzebowanie chorych dializowanych na energię oraz makroskładniki pokarmowe, tj. białko, tłuszcze, węglowodany
– Suplementacja oraz leki stosowane u pacjentów dializowanych (preparaty witaminowe, mineralne)
– Zastosowanie doustnych suplementów diety (żywność medyczna) w okresie dializoterapii.

 

 III część
Pytania i odpowiedzi od uczestników.

Zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi materiałami :

Slajd z prezentacji podczas webinaru – witaminy w PChN

 

 

Artykuł:

Zapotrzebowanie na witaminy rozpuszczalne w wodzie w grupie pacjentów z PChN w porównaniu z interwencjami i suplementacją 

 

Więcej artykułów:

https://www.mdpi.com/journal/nutrients/special_issues/Kidney_Nutrition_Children_Adults

*

  • NERKI STARZEJĄ SIĘ DOKŁADNIE TAK JAK TY! Gość specjalny – aktorka Anna Dymna.

4,5 mln Polaków zagrożonych jest Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN). Osoby powyżej 60 roku życia znajdują się w grupie ryzyka zachorowania. Na spotkaniu online odpowiemy m.in. na następujące pytania: ➡ za co odpowiadają nerki ➡ czym objawiają się choroby nerek ➡ kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na PChN ➡ jakie badania profilaktyczne i jak często należy wykonywać ➡ jaka dieta jest korzystana dla zdrowia naszych nerek.

 

Spotkanie poprowadzi Prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski.

Prelegenci:

– Redaktor Naczelna Moje Nerki Prof. dr hab. Beata Naumnik Konsultant wojewódzki ds. nefrologii Kierownik I Kliniki i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

– Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych Iwona Mazur

– Doktor Barbara Pyszczuk- dietetyk, autorka m.in. takich pozycji jak „Dna Moczanowa”, „Co trzeba Wiedzieć o Kamicy Nerkowej” czy „Z Dializą w Krainie Smaków”. Wkrótce na rynku ukaże się podręcznik dla osób w predializie. Zapraszamy do oglądania!

 

Patronat medialny: Głos Seniora

https://glosseniora.pl/

https://www.facebook.com/GlosSeniora

http://stowarzyszeniemanko.pl/

*

  • WIELOTORBIELOWATOŚĆ NEREK – czym jest i jak można ją leczyć lub spowolnić proces choroby

Spotkanie prowadzi Prof. dr hab. Beata Naumnik konsultant wojewódzki d/s nefrologii. Webinar podzielony jest na III części:

  1. Wielotorbielowatość nerek oczami pacjenta Swoją historią rodzinną podzieli się z nami Pan Marcin oraz jego siostrzenica Aneta
  2. Prof. Beata Naumnik przedstawi czym jest wielotorbielowatość z medycznego punktu widzenia.
  3. Aplikacja Pacjenci Pacjentom Psycholog Anna Charko, która także choruje na wielotorbielowatość nerek opowie o swojej nowej aplikacji. Więcej informacji o aplikacji: – https://www.facebook.com/pacjencipacjhttps://play.google.com/store/apps/de.

 

Patronat medialny: Głos Seniora

https://glosseniora.pl/

https://www.facebook.com/GlosSeniora

http://stowarzyszeniemanko.pl/

*

  • WAKACJE I HEMODIALIZA

Spotkanie prowadzi Prof. dr hab. Beata Naumnik konsultant wojewódzki d/s nefrologii.

Webinar jest podzielony na 4 części.

 

  1. Przewlekła choroba nerek oczami Pacjenta. Swoją historią dzieli się z nami Pani Mariola, która prowadzi blog na Facebooku “Na przekór dializom – wygarniam, ile się da”. Już teraz zapraszamy do obserwowania profilu Pani Marioli, która jest niezwykłą i inspirującą osobą ! „Kocham góry. Kiedyś wspinałam się w górach całego świata. Dziś życie ograniczyło mnie dializami. Bez nich nie da się żyć. Z nimi trudno robić to, co robiłam do tej pory. Ale nie poddaję się i wygarniam, ile się da Mariola Popińska” – https://www.facebook.com/wygarniamilesieda

 

  1. Wakacje w Polsce Marta Andrzejewska Kierownik PR Fresenius Medical Care Polska opowie o możliwościach wypoczynku na przykładzie Świnoujścia i wówczas istniejącego Uzdrowiska Wysowa. Dowiemy się jakie miejsca warto zobaczyć i jak przygotować się do wyjazdu.

 

  1. Wakacje za granicą Joanna Bernet założycielka strony internetowej dializy wakacyjne, która jest dedykowana pacjentom dializowanym, którzy planują wczasy poza Polską. Dowiemy się jak zorganizować zagraniczny wyjazd oraz jakie kraje warto odwiedzić. – https://dializywakacyjne.pl/

 

  1. Dialisys Club Joanna Bernet przedstawi kilka informacji o swoim sklepie z rzeczami dla pacjentów dializowanych. „WRÓĆ DO SWOJEGO ŻYCIA! Naszą misją jest dostarczanie produktów spełniających wyjątkowe potrzeby osób dializowanych. Celem jest podniesienie jakości życia pacjentów, przywrócenie do normalności oraz uczynienie bardziej swobodnym. Inspiracja pochodzi zarówno z obserwacji naszych rodzin jak i innych osób dializowanych, na które codziennie wpływa zmieniający życie proces dializy.” – https://www.dialysisclub.pl/

*

  • FAKTY I MITY W LECZENIU PRZEWLEKŁEJ CHOROBY NEREK

– Jak wyglądają diagnostyka i leczenie chorób nerek w tym przewlekłej choroby nerek?

– Na jakie wskaźniki należy zwracać uwagę podczas leczenia nerek?

– Czy istnieją skuteczne terapie?

Istnieje wiele mitów na temat przewlekłej choroby nerek przekazywanych z ust do ust i w Internecie, ale jesteśmy tutaj, aby skorygować niektóre z tych błędnych przekonań.

Rozwiewamy mity i potwierdzamy fakty! Na powyższe i inne pytania odpowie nasza ekspertka: prof. Beata Naumnik, Konsultant Wojewódzki w dziedzinie nefrologii, członek Koalicji na Rzecz Przewlekłej Choroby Nerek.

Spotkanie prowadzi Dorota Ligęza, vice prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

Sprawdź, czy jesteś zagrożony przewlekłą chorobą nerek! Przed wysłuchaniem webinaru zachęcamy do wypełnienia quizu na: http://otworzsercenanerki.pl/quiz/

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content