Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  X MIĘDZYNARODOWE SENIORALIA W KRAKOWIE! SENIORZY MOGLI TAKŻE SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH BADAŃ NEREK

X MIĘDZYNARODOWE SENIORALIA W KRAKOWIE! SENIORZY MOGLI TAKŻE SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNYCH BADAŃ NEREK

W tym roku po już po raz dziesiąty Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora zorganizowało Międzynarodowe Senioralia w Krakowie. Wydarzenie ma na celu kształtowanie, jak też utrwalanie wśród seniorów postawy aktywnego obywatela. To największa impreza seniorska w Europie, ponad 5000 osób wspólnie bawiło się w tym Seniorzy z Polski i 11 innych państw z całego świata. W programie nie brakowało atrakcji łączących edukację z zabawą.

 

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i porad i konsultacji medycznych.

 

Odwiedzający stoisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki i kampanii społecznej Otwórz Serce na Nerki mogli bezpłatnie na miejscu zrobić badanie moczu wykrywające problemy z nerkami i uzyskać poradę medyczną specjalisty. Seniorom zostały również przekazane testy paskowe do samodzielnego zbadania moczu w domowych warunkach.

 

Namawialiśmy przy tej okazji wszystkie osoby powyżej 65. roku życia do poddania się badaniom profilaktycznym w kierunku wczesnego wykrycia choroby nerek. OSMN zachęcało do wykonywania raz w roku prostego badania moczu z uwzględnieniem albuminurii. Pozwala ono sprawdzić obecność białka w moczu – najwcześniejszego objawu uszkodzenia nerek. Drugie proste badanie to kreatynina we krwi. Badania profilaktyczne to najlepsza metoda wczesnego wykrycia problemów z nerkami i podjęcia leczenia zwiększając szansę na powrót do zdrowia i oddalenia terapii dializami i przeszczepieniem.

 

Chętnych, do badania nie brakowało i przez cały czas ustawiała się kolejka.

 

Choroba nerek może rozwinąć się w dowolnym momencie, ale ryzyko wystąpienia choroby nerek u osób powyżej 65. roku życia jest większe. Wraz z wiekiem starzeją się także nerki. Według szacunków ekspertów nawet 30% seniorów powyżej 65. roku życia cierpi na chorobę nerek.

 

Na X Senioraliach opowiadaliśmy jak zdrowo żyć aby nerki jak najdłużej nam służyły.

Działania te przede wszystkim obejmują; aktywność fizyczną, niepalenie, zdrowa dieta o niskiej zawartości soli i cukru, odpowiednie nawodnienie, wykonywanie regularnych badań profilaktycznych oraz regularne sprawdzanie ciśnienia krwi.

 

Seniorzy w tym dniu mieli jeszcze jeden powód do radości ponieważ od 1 września weszła lista bezpłatnych leków dla seniorów 65+ w tym aż 3 flozyny co wpłynie na poszerzenie dostępu do skutecznych terapii.

 

Dziękujemy Stowarzyszeniu MANKO i Głos Seniora za zaproszenie na to niezwykłe wydarzenie.

 

Więcej informacji: Aktualności – Głos Seniora (glosseniora.pl)

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content