Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  ZAPROSZENIE NA MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC 21 MARCA 2024 R.

ZAPROSZENIE NA MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC 21 MARCA 2024 R.

Co roku w drugi czwartek marca obchodzony jest Światowy Dzień Nerek (WKD), aby świętować znaczenie naszych nerek.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki w ramach obchodów Światowego Dnia Nerek po raz kolejny organizuje akcję na Kopcu Kościuszki w Krakowie.  W tym roku pod hasłem „MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC”.  Celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zdrowia, zapobiegania chorobom nerek a w szczególności profilaktyki w przewlekłej chorobie nerek. Chcemy też promować znaczenie zmiany nawyków związanych ze stylem życia, aby ograniczyć ilość osób zapadających na choroby cywilizacyjne, bo ważne jest być czujnym i lepiej zapobiegać niż leczyć.

Wobec faktu, że prawie 5 mln! Polaków zagrożonych jest przewlekłą chorobą nerek (PChN), która w początkowym etapie przebiega niemal bezobjawowo, tak istotne znaczenie ma profilaktyka. Osoby, które wiedzą o swojej chorobie nerek i są leczone w poradniach to wierzchołek góry lodowej, czyli zaledwie 5% potencjalnie chorych. Niestety w Polsce co roku umiera z powodu chorób nerek około 100 000 osób! Pomysł, aby taką akcję zorganizować ponownie w tak dla Polaków historycznym a zarazem symbolicznym miejscu jest istotny dla nas. My jako OSMN chcemy wydobyć jak najwięcej osób na szczyt tej góry i uratować ich zdrowie i życie. Symbolem szczytu ma być Kopiec Kościuszki.

W ramach akcji zaplanowany jest marsz uczestników na Kopiec Kościuszki oraz dodatkowe działania edukacyjne i wspierające profilaktykę, min: bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i BMI, możliwość zbadania funkcji nerek metodą paskową, czy możliwość wykonania 1 badania (określenie wartości wskaźnika GFR i stężenia kreatyniny w surowicy krwi) w ramach dostępnego pakietu 1000 darmowych badań w laboratoriach Diagnostyki w wybranych punktach w Krakowie. Współorganizowanie i współfinansowanie badań nerek dla Krakowa i okolic jak co roku prowadzimy we współpracy z Hutniczą Fundacją Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej, która wielowymiarowo pracuje nad poprawą zdrowia mieszkańców Krakowa. Doradcy Małopolskiego OW NFZ będą m.in. rozdawać ulotki i materiały o zdrowiu, informować o profilaktycznych program zdrowotnych, zachęcać do korzystania z aplikacji mobilnych oraz promować portale internetowe NFZ (np. diety.nfz.gov.pl) a także zachęcać do skorzystania z kiosku profilaktycznego dostępnego na sali obsługi klientów przy ul. Wadowickiej 8W w Krakowie.

Przewidziany jest konkurs o zdrowiu nerek z atrakcyjnymi nagrodami. Szczególnie zachęcamy do udziału w nim uczniów szkół średnich z nagrodami dla całej klasy.

Akcja ,,MARSZ PO ZDROWIE NEREK NA KOPIEC” zaplanowana została na dzień 21 marca 2024 roku w godzinach 11-14.00 na terenie Kopca Kościuszki.

 

W ramach działań edukacyjnych o swoich doświadczeniach życia z chorobą, aby zachęcać do zmiany stylu życia i badania nerek opowiedzą dwie niezwykłe osoby:

Karolina – „Dzień wydawałoby się, że normalny jak każdy a jednak nie. Rano wyszykowałam się i… w drodze do szkoły zaczął się koszmar. W połowie drogi złapałam się znaku drogowego stojącego przy ulicy, ponieważ zrobiło mi się słabo…. i zaczęło bić szybko serce. Znalazłam się w szpitali i usłyszałam: „Piżamka i na oddział, nerki ci wysiadły”  …..” –  wolontariuszka w Osiedlowym Centrum Seniora, Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Moje Nerki, która kocha gotować, tańczyć i śpiewać i która na skutek choroby została „Gwiazdą”.

 Agnieszka – „Mając niecałe 30 lat usłyszałam diagnozę, niewydolność nerek, ostatnie stadium. Musiałam pogodzić się z tym, że żyję w chorym ciele i już nigdy w pełni nie będę zdrowa”. Swój intymny portret o doświadczaniu choroby, pochłonięciu przez nią, dojmującej samotności, strachu, ale też nadziei i drugim życiu opowie Agnieszka, artystka, autorka wystawy m.in., „KTx”  

 W celu poznania dalszego ciągu historii zapraszamy na nasze wydarzenie na Kopcu Kościuszki 21.03.2024

 

MEDIALNYM PATRONATEM NASZE WYDARZENIE ZOSTAŁO OBJĘTE M.IN. PRZEZ:

PATRONATY HONOROWE JUŻ UDZIELONE:

Cieszymy się, że po raz kolejny będziemy iść razem PO ZDROWIE NEREK na Kopiec Kościuszki w Krakowie i mamy nadzieję, że pójdziesz z nami!

 

 

Więcej szczegółów:

osod@osod.info

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content