Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  porady   >  “KAMIENIE PROMUJĄ ZDROWIE NEREK”

“KAMIENIE PROMUJĄ ZDROWIE NEREK”

Wrzesień to miesiąc ważnych wydarzeń w zakresie chorób nerek, min. 11 września 1945 r. wykonano pierwszą udaną hemodializę.

Dlatego przedstawiciele Stowarzyszenie OSOD zorganizowali 14 września 2022 spontaniczne spotkanie dla pacjentów. Dbając o ich bezpieczeństwo i zdrowie oraz chcąc zapewnić dobrą atmosferę spotkanie miało miejsce w krakowskim Ogrodzie Botanicznym.

Przy okazji spotkania uczestnicy przynieśli ze sobą pomalowane kamyki z motywami dotyczacymi “zdrowia nerek” aby je umieścić w widocznym miejscu. Każdy kto je zobaczy zastanowi się być może i pomyśli o swoich nerkach a nawet je zbada. Spotkaliśmy się z życzliwością właścicielki klimatycznej kawiarenki Milin Cafe w Ogrodzie B. i za jej zgodą kamyki zostały umieszczone w wyeksponowanym miejscu wśród roślin . Musimy dodać, że obsługa tam przemiła a napoje zaskakujące i dobre.

Ta niewielka akcja edukacyjna to był początek większego projektu budującego świadomość o przewlekłej chorobie nerek i profilaktyce. Prezes OSOD Iwona Mazur z Dorotą Ligęza przed spotkaniem rozmawiały z dyrektorem Ogrodu Botanicznego o możliwościach współpracy. Mamy zgodę na dalsze działania a planujemy ich realizację w na wiosnę. Dyrektor sam podpowiedział pomysł aby przy rabacie z roślinami leczniczymi zamieścić informacje, które z nich pomagają przy schorzeniach nerek.

Wybór Ogrodu B. nie był przypadkowy. Z drugiego końca ulicy, przy której się on znajduje, była do niedawna Klinika Nefrologii, Transplantologii i Stacja Dializ. Pacjenci chętnie zaglądali do Ogrodu zwłaszcza w czasie przedłużających się pobytów.

Spotkania takie jak to, przed pandemią były częściej realizowane. Przeważnie powstawały z inicjatywy pacjentów, by bardziej się integrować, przełamać społeczne odizolowanie, mieć chwilę na wymiane doświadczeń a przy okazji edukować.

Osoby żyjące z chorobą nerek, podobnie jak delikatne i kruche rośliny, potrzebują odpowiedniej opieki i wsparcia. Ogród Botaniczny jest dobrym wyborem do wzajemnego poznania się pacjentów, jako ludzi pełnych pasji, wyczulonych na piękno. Wierzymy, że Ogród stanie się jednym z miejsc spotkań osób z chorobami nerek i początkiem wielu rozmów na ten temat wśród wszystkich, którzy go odwiedzają.

Na pierwszym spotkaniu, w którym uczestniczyło kilka osób; Ania, Ewa, Dorota, Sonia, Dorota oraz prezes OSODu Iwona Mazur poruszane były ważne tematy i wyrażone opinie o potrzebach pacjentów z PCHN. Każda osoba otrzymała książkę Ewy Barańskiej “Powrót Juli” o młodej dziewczynie walczącej z chorobą nerek.

Chwilowy deszcz nie popsuł planów w podziwianiu roślin. Od razu też można było zaobserwować terapeutyczne korzyści płynące z natury jak natychmiastowe odprężanie, poprawa humoru. Zaletą też bylo zwiększenie poziom aktywności fizycznej a to przy chorobach nerek daje mnóstwo pozytywnych efektów.

Jeśli przegapiłeś chwilę tego ważnego wydarzenia lub po prostu chcesz brać udział w kolejnym śledź naszą stronę. Możesz sam stać się inicjatorem podobnego wydarzenia i w swoim regionie spotkać się i miło spędzić czas z osobami w podobnej sytuacji.

Zapraszamy do dołączenia do grupy wsparcia na Facebooku Kocham Swoje Nerki https://www.facebook.com/groups/781399548620633

 

   

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content