Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  dializa   >  Choroby nerek są ważne tylko dla 20 procent kandydatów na posłów i senatorów

Choroby nerek są ważne tylko dla 20 procent kandydatów na posłów i senatorów

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki przeprowadziło ankietę przedwyborczą wśród kandydatów na posłów i senatorów. Chcieliśmy dowiedzieć się na kogo warto oddać głos w niedzielnych wyborach.  Zapytaliśmy kandydatów z wykształceniem i doświadczeniem medycznym o sprawy ważne dla pacjentów i ich rodzin.

Prof. Rajmund Michalski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki oraz pacjent, który od ponad 10 lat żyje z nową przeszczepioną nerką wyjaśnia:

„W trakcie całej kadencji będziemy liczyć na ich zaangażowanie i aktywność na rzecz pacjentów z chorobami nerek.

Wyzwania, z którymi się mierzymy, pozostają niezmiennie aktualne: braki personelu w stacjach dializ, utrudniona ścieżka do transplantacji, problemy z dostępnością i jakością leczenia. Chcemy, aby opieka nefrologiczna w Polsce była na coraz wyższym poziomie”

 

Tu warto zaznaczyć, że swoją odpowiedź, i to jako pierwszy, przesłał jeden z liderów Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz, lekarz z zawodu. Najwięcej odpowiedzi przesłali Bezpartyjni Samorządowcy (12) i kandydaci Koalicji Obywatelskiej (9). Lewica przysłała 5 odpowiedzi, a Trzecia Droga łącznie cztery. Jeśli chodzi o Zjednoczoną Prawicę i Konfederację – tylko 1 kandydat z każdej formacji odpowiedział na pytania Stowarzyszenia.

Ankieta zawierała 11 krótkich pytań dotyczących m.in. priorytetów w leczeniu chorób nerek, konsultacji zmian przepisów z pacjentami, wprowadzenia opieki koordynowanej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek (PChN) i szerokiej dostępności do dializ. Ankieta została wysłana do wszystkich ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Połowa kandydatów na pytanie o skalę problemów związanych z chorobami nerek w Polsce odpowiedziała, że opieka nefrologiczna w Polsce wymaga pilnych zmian. Ponad 90 proc. ankietowanych wskazało, że nefrologia powinna znaleźć się w gronie priorytetowych obszarów leczenia w Polsce i konieczne jest pilne wprowadzenie opieki koordynowanej nad pacjentem z przewlekłą chorobą nerek. Wszyscy zgadzają się, że Ministerstwo Zdrowia powinno konsultować zmiany przepisów z organizacjami pacjentów i świadczeniodawcami usług zdrowotnych.

Na 41 okręgów wyborczych, w których rywalizują kandydaci do Sejmu, tylko 16 z nich jest reprezentowanych w ankiecie OSMN. Najwięcej odpowiedzi przyszło od kandydatów z okręgu nr 3 (Wrocław – 8 odpowiedzi), okręgu nr 19 (Warszawa – 4 odpowiedzi) i okręgu nr 33 (woj. świętokrzyskie – 4 odpowiedzi). W kampanii wyborczej, która skupiała się na kwestiach bezpieczeństwa i imigracji, temat zdrowia ewidentnie zszedł na dalszy plan.

W Polsce na różne choroby nerek choruje blisko 5 mln osób, z czego większość nie ma świadomości choroby. Nawet 100 tysięcy Polaków umiera w ciągu roku na skutek niewydolności nerek.

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content