Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  MOJE NERKI   >  Chwilowy przestój w refundacji flozyn – warto się do niego przygotować

Chwilowy przestój w refundacji flozyn – warto się do niego przygotować

Zdjęcie: źródło freekpik.com

W opublikowanym w dniu 17.10.2023 r. projekcie listy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 1 listopada na liście leków refundowanych zabraknie 2 flozyn: dapagliflozyny i kanagliflozyny. To  oznacza, że leki te nie będą również dostępne na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65 +.

Co to oznacza dla pacjentów

Jak podkreślają lekarze, kluczowe dla pacjentów jest zachowanie ciągłości leczenia. Aby móc z niego skorzystać na dotychczasowych zasadach, należy:

  • udać się do lekarza rodzinnego w celu otrzymania recepty na dodatkowe opakowania leków,
  • wykupieniu recepty do 31 października. Takie działanie umożliwi zakup leków w dotychczasowej, obniżonej cenie i otrzymanie ich bezpłatnie w ramach refundacji dla osób powyżej 65 r.ż.

Jak informuje Anna Śliwińska, Prezes PSD, Stowarzyszenie zwróciło się do producenta leku (dapagliflozyny) z prośbą o informację dotyczącą kosztów zakupu opakowania w czasie przejściowym:

„Wiemy, że te osoby, które nie zdążą wykupić leku w ramach refundacji będą miały gwarancję ceny maksymalnej na poziomie 54,00 zł za opakowanie leku (dapagliflozyna). My jednak liczymy także na dobrą wolę zarówno Ministerstwa Zdrowia jak i producenta, aby z nowym rokiem bez przeszkód pacjent mógł być leczony nowoczesnymi flozynami w ramach refundacji” –  podaje Anna Śliwińska.

Wiemy, że prace mające przywrócić flozyny na listę leków refundowanych są na zaawansowanym etapie procedowania. Mamy nadzieję, że deklaracje Ministra Miłkowskiego, które usłyszeliśmy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, są wiążące i flozyny znajdą się na listach leków refundowanych od stycznia 2024 roku[1] wraz z rozszerzeniem wskazań w niewydolności serca, cukrzycy i przewlekłej chorobie nerek.

Jako organizacja pacjentów doceniamy fakt, że w ostatnim czasie przewlekła choroba nerek oraz inne choroby cywilizacyjne, które często z nią współwystępują: niewydolność serca oraz cukrzyca, stały się priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia. Tym bardziej liczymy, że lata wspólnej pracy przyniosą dalsze, wielopłaszczyznowe korzyści dla tych pacjentów.

[1] Eksperci na debacie Wprost o chorobach cywilizacyjnych: „Jest znaczna poprawa leczenia, pozostają wyzwania” – Zdrowie Wprost

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content