Chwilowy przestój w refundacji flozyn – warto się do niego przygotować
Zdjęcie: źródło freekpik.com
W opublikowanym w dniu 17.10.2023 r. projekcie listy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia informuje, że od 1 listopada na liście leków refundowanych zabraknie 2 flozyn: dapagliflozyny i kanagliflozyny. To oznacza, że leki te nie będą również dostępne na liście bezpłatnych leków dla seniorów 65 +.
Co to oznacza dla pacjentów
Jak podkreślają lekarze, kluczowe dla pacjentów jest zachowanie ciągłości leczenia. Aby móc z niego skorzystać na dotychczasowych zasadach, należy:
- udać się do lekarza rodzinnego w celu otrzymania recepty na dodatkowe opakowania leków,
- wykupieniu recepty do 31 października. Takie działanie umożliwi zakup leków w dotychczasowej, obniżonej cenie i otrzymanie ich bezpłatnie w ramach refundacji dla osób powyżej 65 r.ż.
Jak informuje Anna Śliwińska, Prezes PSD, Stowarzyszenie zwróciło się do producenta leku (dapagliflozyny) z prośbą o informację dotyczącą kosztów zakupu opakowania w czasie przejściowym:
„Wiemy, że te osoby, które nie zdążą wykupić leku w ramach refundacji będą miały gwarancję ceny maksymalnej na poziomie 54,00 zł za opakowanie leku (dapagliflozyna). My jednak liczymy także na dobrą wolę zarówno Ministerstwa Zdrowia jak i producenta, aby z nowym rokiem bez przeszkód pacjent mógł być leczony nowoczesnymi flozynami w ramach refundacji” – podaje Anna Śliwińska.
Wiemy, że prace mające przywrócić flozyny na listę leków refundowanych są na zaawansowanym etapie procedowania. Mamy nadzieję, że deklaracje Ministra Miłkowskiego, które usłyszeliśmy podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, są wiążące i flozyny znajdą się na listach leków refundowanych od stycznia 2024 roku[1] wraz z rozszerzeniem wskazań w niewydolności serca, cukrzycy i przewlekłej chorobie nerek.
Jako organizacja pacjentów doceniamy fakt, że w ostatnim czasie przewlekła choroba nerek oraz inne choroby cywilizacyjne, które często z nią współwystępują: niewydolność serca oraz cukrzyca, stały się priorytetem dla Ministerstwa Zdrowia. Tym bardziej liczymy, że lata wspólnej pracy przyniosą dalsze, wielopłaszczyznowe korzyści dla tych pacjentów.
[1] Eksperci na debacie Wprost o chorobach cywilizacyjnych: „Jest znaczna poprawa leczenia, pozostają wyzwania” – Zdrowie Wprost