Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 501 781 723

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  dializa   >  PIERWSZY ROK OŚRODKA DIALIZ OTRZEWNOWYCH W POWIATOWYM SZPITALU SPECJALISTYCZNYM W STALOWEJ WOLI

PIERWSZY ROK OŚRODKA DIALIZ OTRZEWNOWYCH W POWIATOWYM SZPITALU SPECJALISTYCZNYM W STALOWEJ WOLI

W dniu 24 listopada mieliśmy przyjemność i zaszczyt reprezentować Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki na uroczystości pierwszej rocznicy działania ośrodka Dializ Otrzewnowych w Szpitalu w Stalowej Woli. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Pierwszy rok ośrodka Dializ Otrzewnowych oraz dalsze kierunki rozwoju Oddziału Nefrologii”.

 

Według oficjalnych danych, mamy w Polsce dializowanych ponad 22 tysiące osób, ale tylko 5 % z nich, metodą dializy otrzewnowej. Dializy takie możemy wykonywać sobie samodzielnie w domu i jest to opcja szczególnie dla pacjentów aktywnych zawodowo, czy uczących się. Na koniec 2022 roku na całym Podkarpaciu było dializowanych otrzewnowo tylko 17 pacjentów. W tym roku doszło do tego 12 osób dializowanych w ten sposób w szpitalu w Stalowej Woli. O tym jak minął rok opowiadali zaproszeni goście, w tym cały Zarząd OSMN – prezes OSMN Rajmund Michalski z żoną oraz Pani Dorota Ligęza, a także gospodarze tego spotkania: dr Marcin Jadach, lekarz kierujący Oddziałem Nefrologii w SPZZOZ Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, prof. Andrzej Jaroszyński, który pomógł stworzyć i zorganizować Ośrodek Dializ Otrzewnowych oraz Pani Dyrektor Monika Pachacz-Świderska i starosta stalowowolski, Janusz Zarzeczny. Co ważne, na spotkaniu nie zabrakło głosu pacjentów leczonych w tym ośrodku, którzy podzielili się swoją historią i doświadczeniami leczenia w debacie którą poprowadził prof. Jaroszyński.

Szpital w Stalowej Woli stał się trzecim ośrodkiem w kraju, w którym wykonywana jest LDL-afereza, czyli zabieg polegający na mechanicznym oczyszczaniu surowicy krwi z lipidów. Pozwala on leczyć zaawansowane zaburzenia lipidologiczne u pacjentów, którym w żaden inny sposób nie da się pomóc. Ta metoda może im przedłużyć życie nawet o 15 do 18 lat.

Dziękujemy Gospodarzom za zaproszenie i jesteśmy pod wrażeniem, że także małe ośrodki potrafią być wielkie w tym co robią dla nas – pacjentów.  Dziękujemy i gratulujemy takiego podejścia do pacjentów!!!!

Zarząd i pacjenci – członkowie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki.

Foto: Tomasz Wosk – Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli

 

Więcej:

https://leliwa.pl/stalowa-wola-rok-dzialania-osrodka-dializ-otrzewnowych-i-rozwoj-oddzialu-nefrologii-i-dializoterapii/

Pacjenci i specjaliści chwalą Ośrodek Dializ Otrzewnowych w Stalowej Woli. Mija rok od kiedy wdrożono nowoczesne leczenie | Echo Dnia Podkarpackie

Rok działalności Ośrodka Dializ Otrzewnowych w stalowowolskim szpitalu | Sztafeta.pl

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content