Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  Dla mediów   >  Posiedzenie Podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego

Posiedzenie Podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego

Dnia 15 czerwca br. w Sejmie odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego, którego tematem były zmiany w programie nieodpłatnych leków dla seniorów oraz obciążenia pacjentów prywatnymi wydatkami na leki. Podczas tego spotkania Prezes Zarządu Głównego PSD Anna Śliwińska apelowała o dopisanie flozyn na listę bezpłatnych leków dla seniorów.

W swoim wystąpieniu Anna Śliwińska podkreśliła, że flozyny mają udowodnioną skuteczność, jeśli chodzi o redukcję liczby hospitalizacji oraz śmiertelności.

 

Seniorzy zwłaszcza 75+ dotknięci są często co najmniej dwoma chorobami przewlekłymi. Jednymi z nich nierzadko są; przewlekła choroba nerek, cukrzyca i niewydolność serca. Doszło do przełomu za sprawą nowoczesnych leków z grupy flozyn, które leczą te trzy jednostki chorobowe. Jako Stowarzyszenie obserwujemy, że starsi pacjenci w wielu przypadkach ze względu na ograniczone zasoby finansowe muszą rezygnować z zakupu leków co sprawia, że ich stan zdrowia ulega pogorszeniu. Wystosowany został Apel pacjentów nefrologicznych, diabetologicznych, kardiologicznych oraz przedstawicieli Towarzystw Naukowych i Konsultantów Krajowych o umieszczenie grupy flozyn przez Ministra Zdrowia na liście leków bezpłatnych dla pacjentów w wieku 75+.

 

Więcej :

Posiedzenie Podkomisji stałej ds. zdrowia publicznego | Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

 

Foto 1 i 2: skan z nagrania: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?page=2#AF2F37EDB57D5DA1C12589C5003F0853

 

 

 

 

 

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content