Prof. Beata Naumnik nagrodzona podczas gali SHEO Awards 2023 Tygodnika Wprost
W poniedziałek 29 maja 2023 roku w Warszawie odbyła się gala wręczenia SHEO Awards 2023 Tygodnika Wprost.pl. Podczas wydarzenia, które przyciągnęło uwagę całej Polski przyznano nagrody kobietom-liderkom, które zmieniają świat i są inspiracją dla innych.
Jedna ze statuetek powędrowała do niezwykłej kobiety zmieniającej świat na lepsze, do pani prof. Beaty Naumnik, konsultanta wojewódzkiego d/s nefrologii, Kierownika I Kliniki Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Nagrodę przyznano jednogłośne przez uznanie kapituły w kategorii Autorytet Medyczny. Gratulujemy i cieszymy się z tego docenienia, ponieważ na co dzień widzimy niewiarygodną pasję i poświęcenie Pani prof. Beaty Naumnik oraz nieoceniony wkład w pomoc pacjentom i w realizację misji Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki. Jest autorytetem, ale i wielkim przyjacielem wszystkich chorych.
Podczas gali temat zdrowia miał tzw. swoje 5 minut. W debacie „Bo nic nad zdrowie!”, którą poprowadziła Katarzyna Pinkosz, jedna z najczęściej nagradzanych w Polsce dziennikarek zajmujących się zdrowiem poruszono problem małej świadomości przewlekłej choroby nerek. W debacie spotkały się kobiety, które walczą o losy pacjentów z PChN. – liderki:
– prof. Beata Naumnik – lekarz nefrolog-lider – Kierownik I Kliniki Nefrologii i Transplantologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Dorota Ligęza – pacjentka nefrologiczna-lider – Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki oraz Anna Śliwińska – przedstawiciel 3 mln pacjentów z cukrzyca -lider – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
W dyskusji również uczestniczyła Justyna Mieszalska, liderka w ochronie zdrowia, Prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Liderki w swoich środowiskach, rozszyfrowały tytuł debaty: 5 na 100, czyli Niebezpieczne związki. Otóż tylko 5 osób ze 100 chorujących na nerki ma świadomość swojej choroby. Nerki są jednymi z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Wydolność nerek ma wpływ na każdy inny układ w organizmie. Istnieje zwłaszcza ścisły związek pomiędzy nerkami a sercem. Uszkodzenie jednego z tych narządów może prowadzić do uszkodzenia drugiego, co z kolei może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Nerki mogą przestać funkcjonować, nawet u młodszych osób, tak jak stało się to u Doroty Ligęzy (OSMN). Doświadczyła ona życia z dializami, które jest bardzo trudne i która odczuwała wczesne objawy choroby nerek, ale nie miała zupełnie wiedzy, że to coś poważnego.
Prof. Beata Naumnik wskazała, że można proces postępującej choroby nerek zatrzymać, spowolnić, ale tylko pod warunkiem, że o tej chorobie wiemy. Od niedawna dysponujemy narzędziami, które pozwalają na odroczenie w czasie dializoterapię, wystarczy tylko wykryć chorobę. Zadanie wydaje się być nieskomplikowane, ale statystyki nie kłamią. Wciąż widać tylko wierzchołek góry lodowej osób, które wiedzą o swojej chorobie. Kobiety ambitne, świadome swojej wartości a także odpowiedzialne za swoje zdrowie są siłą napędową dla zmiany i wzorem dla innych. Nawet najnowocześniejsze leki nie zadziałają, jeśli sami nie zrobimy pierwszego kroku, jakim jest diagnostyka. Jak wiemy to kobiety dbają o zdrowie swoje, ale też swoich rodzin. Ogromną rola kobiet jest zachęcenie bliskich do wykonania prostych i tanich badań, które ratują życie.
Natomiast pani Anna Śliwińska podczas dyskusji omówiła sytuację pacjentów diabetologicznych w Polsce, a także przedstawiła kwestę nowoczesnych terapii, które pomagają jednocześnie osobom z współwystępującymi chorobami kardiologicznymi i nefrologicznymi. Wspomniała również o apelu środowisk pacjentów, który zainicjowało PSD a dotyczącego dodania flozyn do listy bezpłatnych leków dla seniorów 75+. Apel popierają klinicyści, min. nagrodzona prof. Beata Naumnik.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki od wielu lat wspiera zarówno emocjonalnie pacjentów jak i prowadzi kampanie i szkolenia, aby budować świadomość społeczeństwa na temat profilaktyki, wczesnego wykrywania, czynników ryzyka, wczesnego leczenia i nowych metod leczenia. Jedną z ciekawszych inicjatyw jest ciągły projekt edukacyjny Moje Nerki, którego naczelną redaktorką jest pani Prof. Beata Naumnik. W ramach projektu tworzone są kampanie z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi wykrywającymi chorobę nerek, webinaria, publikowane artykuły ekspertów w dziedzinie nefrologii. Ważna jest współpraca i wspólne działania z kampanią społeczną Otwórz Serce na Nerki realizowaną pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej i przy wsparciu kluczowych ekspertów.
Na koniec debaty podczas gali SHEO Awards 2023 liderki zwróciły się z apelem do wszystkich zebranych Gości, aby badać nerki by nie dopuścić do powstania „niebezpiecznych związków” – chorób nerek, serca i cukrzycy. Niech w kalendarzu każdej z kobiet priorytetem będzie zdrowie i niech każda od zaraz ustali termin sprawdzenia stanu swoich nerek. Nerki nie bolą, gdy przestają funkcjonować i nie “upomną się” o sprawdzenie.
Osobiście na ręce pani prof. Beaty Naumnik w imieniu Stowarzyszenia gratulacje składały Dorota Ligęza oraz Iwona Olszewska-Król, ambasadorka OSMN, która również jest po transplantacji nerki i od wielu lat walczy z cukrzycą. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy brać udział w tej prestiżowej uroczystości, jaką jest ShEO. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym kobietom, które otrzymały ShEO Awards!