Wspieramy pacjentów z Przewlekłą Chorobą Nerek (PChN) oraz ich bliskich, pomagamy im uporać się z przeciwnościami, jakie niesie konieczność leczenia zachowawczego, zmiany stylu życia czy terapii nerkozastepczej.

+48 5605 448 693

osod@osod.info
ul. Wilczy Stok 12; 30-237 Kraków

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

09:00 - 17:00

+48 501 781 723

osod@osod.info

ul. Wilczy Stok 12

30-237 Kraków

Follow Us
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki  >  dializa   >  RELACJA Z III OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA OSÓB DIALIZOWANYCH

RELACJA Z III OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA OSÓB DIALIZOWANYCH

Szanowni Pacjenci,

Szacuje się, nawet 15 % Polaków, tj. 4,7 mln może chorować na przewlekłą chorobę nerek (PChN), a powikłania z nią związane mogą odpowiadać nawet za 80–100 tys. przedwczesnych zgonów w rocznie!!!. Gdy leczenie zachowawcze nie jest już wystraczające, konieczne jest leczenie za pomocą terapii nerkozastępczych, czyli dializ. 

Obecnie w Polsce dializowanych jest ponad 21 000 osób, z czego 95% metodą hemodializy i tylko 5% metoda dializy otrzewnowej.

Mając na uwadze potrzeby tej licznej grupy chorych, którym dializa z jednej strony ratuje życie, a z drugiej utrudnia normalne funkcjonowanie po raz 3 zorganizowaliśmy Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych. Wydarzenie to pod tegorocznym hasłem „Prawo pacjenta do pełnej wiedzy na temat możliwości terapii. Włączenie pacjenta w proces decyzyjny dot. terapii” miało miejsce 8 listopada 2023 roku w Warszawie.

Inaczej nie mogło być – w tym dniu całą uwagę poświęcaliśmy osobom dializowanym. Dializa to zabieg stosowany w celu odfiltrowania produktów przemiany materii z krwi gdy nerki nie funkcjonują prawidłowo. Ponieważ istnieją dwa rodzaje dializy, pacjent powinien poznać obie metody, porozmawiać z lekarzem na temat hemodializy i dializy otrzewnowej, aby dowiedzieć się, która metoda jest dla niego najlepsza.

Edukacja w procesie dializoterapii jest niezwykle istotna o czym mówiła prof. Lichodziejewska-Niemierko. Właściwie poinformowany pacjent lepiej współpracuje z lekarzem prowadzącym terapię, a to zwiększa jej skuteczność. Rzetelna wiedza pozwala pacjentom nie tylko uniknąć niepotrzebnych błędów lecz także pozwala odzyskać poczucie kontroli nad swoim życiem.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim za zaangażowanie i oddane uczestnictwo i z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczny 4. Ogólnopolski Dzień Osób Dializowanych.

Wszystkich zainteresowanych, a szczególnie pacjentów dializowanych zachęcam do zapoznania się z nagraniami z tego wydarzenia na naszym kanale You Tube.

 

Link do pobrania nagrania:

Nagrania wykładów i prezentacji z konferencji z III Ogólnopolskiego Dnia Osób Dializowanych 2023

 

Pozdrawiamy serdecznie

Zespół OSMN

Treść OSMN służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nasza strona internetowa nie ma na celu zastąpienia profesjonalnej porady medycznej, diagnozy lub leczenia.
OSMN nie ponosi odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych na stronie.
Skip to content