SPOTKANIE NOWEJ MINISTER ZDROWIA KATARZYNY SÓJKA Z ORGANIZACJAMI PACJENTÓW
Nowa Minister Zdrowia Katarzyna Sójka spotkała się 18.08.2023 r. z organizacjami pacjentów przy Radzie Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia i Radzie Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta aby wysłuchać ich postulatów. Na spotkaniu obecni byli wszyscy wiceministrowie, Rzecznik Praw Pacjenta, dyrektorzy departamentów i pracownicy Ministerstwa Zdrowia.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Moje Nerki jako członek Rady Organizacji Pacjentów przy RPP reprezentowane przez wiceprezes Dorotę Ligęza i członkinię Iwonę Michalską skorzystało z zaproszenia i uczestniczyło w spotkaniu.
Pani Minister zapewniła o kontynuacji realizowania dotychczasowej Strategii współpracy wypracowanej przez środowiska i organizacje pacjentów oraz liczy nadal na aktywną działalność i współpracę z obiema radami.
Wskazała, że pacjenci są dla niej najważniejsi a pozycja pacjenta w systemie ochrony zdrowia musi się wzmocnić. Liczy na zaangażowanie pacjentów i organizacji ich reprezentujących w wypracowaniu właściwych rozwiązań, poprawiających stan, jakość i dostępność do ochrony zdrowia w Polsce. Chce spotykać się z pacjentami w zawężonych gronach połączonych takimi samymi problemami aby szerzej je omówić i wypracować konkretne rozwiązania .
Powiedziała również, że takie spotkania są ważne i należy wspólnie działać, bo wszyscy jesteśmy pacjentami. Dlatego też organizacje pacjentów były pierwszą tak dużą grupą z którą, pani Minister formalnie się spotkała po objęciu funkcji.
Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania się pani Minister z organizacjami a ich liderzy w trakcie mogli przedstawić swoje postulaty.
Nasza organizacja również przekazała apel, który wskazuje jakie są konieczne zmiany w polskiej nefrologii aby zapewnić lepszą opiekę pacjentom z PChN.
Apelujemy przede wszystkim o:
„Wprowadzenie opieki koordynowanej dla pacjentów z PChN, która ma m.in. na celu:
– Usprawnienie wytwarzania i utrzymania dostępu naczyniowego do dializ.
– Sprawniejszą i szybszą ścieżkę badań przygotowujących do przeszczepienia nerki, co zwiększy liczbę pacjentów na Krajowej Liście Oczekujących.
– Szerszy dostęp do farmakoterapii.
– Polepszenie profilaktyki i zwiększenie wykrywalności chorób nerek oraz wzrost znaczenia badań przesiewowych w kierunku chorób nerek w POZ.
Podczas wydarzenia wybrzmiał problem który szczególnie nas zainteresował bo spotykamy się z nim wśród naszych pacjentów z chorobą nerek. Chodzi o system orzekania o niepełnosprawności. Po 20 latach pacjenci zostają „uzdrowieni” i zostają bez świadczeń a nie są oni w stanie pracować. Czasami taka osoba wygląda na zdrową i tej niepełnosprawności nie widać . Mówiono też o wdrażaniu Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich, Planu Alzheimerowskiego oraz o dostępności do leków i świadczeń zdrowotnych .
Spotkanie odbyło się w Sali Kolumnowej Ministerstwie Zdrowia w Warszawie
Ministerstwo Zdrowia
Rzecznik Praw Pacjenta
Apel Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Moje Nerki w sprawie koniecznych zmian w polskiej nefrologii